Walla Walla Valley Academy's Opara sweeps sprints at Colfax track meet

Advertisement

COLFAX - Walla Walla Valley Academy's Chinonso Opara swept the sprints here Wednesday at Colfax High School in a seven-school Class B track and field meet.

The Knights senior won the 100 meters in 11.3 seconds, placed first in the 200 in 23.20 and crossed the finish line first in the 400 in 52.80.

Opara's triple helped his team to a fifth-place finish in the boys team standings with 80 points.

Tekoa-Oakesdale-Rosalia finished first with 103 points, followed by Liberty Spangle 91, Pomeroy 89 and Garfield-Palouse 81. Logos, a private school from Coeur d'Alene, Idaho, followedWWVA with 66 points and Dayton was seventh with one point.

Ian Engerbretson of Logos was also a three-event winner in the 800, 1,600 and 3,200.

Pomeroy got firsts from Derek Anderson in the discus, Justin Ruark in the triple jump and Jon Atchley in the pole vault. The Pirates also won the 400 relay with Tyler Reisdorph, Tory Knebel, Justin Bingman and Austin Reisdorph teaming up for a winning time of 45.80.

On the girls side, Logos was a runaway winner with 142 points. Liberty-Spangle was second with 96 1/2 points, followed by Tekoa-Oakesdale-Rosalia 94, Garfield-Palluse 65 1/2, WWVA 51, Dayton 36 and Pomeroy 20.

WWVA's Casey Roosma doubled, winning the 300 hurdles in 52.90 and the 100 in 13 seconds flat. Dayton's Courtney Fuller won the 100 hurdles in 18.10 while Pomeroy's best performance came from Maddie Grimm, who was second in the javelin.

BOYS

SHOT PUT - 1, Drake Hinkins, T-O, 39-9 1/2; 2, Derek Anderson, Pomeroy, 36-0; 3, Damian Loucks, T-O, 32-8.

DISCUS - 1, Derek Anderson, Pomeroy, 118-4; 2, Terry Veile, L-S, 108-7; 3, Drake Hinkins, T-O, 106-9.

JAVELIN - 1, Anthony Floyd, Gar-Pal, 135-0; 2, Terry Veile, L-S, 132-9; 3, Quinn Lautenslager, T-O, 129-4.

HIGH JUMP - 1, Scott Eberle, T-O, 5-10; 2, Chad Redman, Gar-Pal, 5-8; 3, Michael Hanson, WWVA, 5-6.

LONG JUMP - 1, Peter Nelson, L-S, 18-0; 2, Stefan Plesser, L-S, 17-1; 3, Justin Ruark, Pomeroy 17-1.

TRIPLE JUMP - 1, Justin Ruark, Pomeroy, 38-8; 2, Stefan Plesser, L-S, 37-6; 3, Cory Schulz, T-O, 36-1.

POLE VAULT - 1, Jon Atchley, Pomeroy, 10-9; 2, Kenny Carr, Pomeroy, 9-6; 3, Jeff Kent, Gar-Pal, 8-6.

110 HIGH HURDLES - 1, Chad Redman, Gar-Pal, 16.10; 2, Cory Schulz, T-O, 18.50; 3, Peter Nelson, L-S, 19.0.

300 INTERMEDIATE HURDLES - 1, Peter Nelson, L-S, 46.20; 2, Cory Schulz, T-O, 47.10; 3, Zack Kunkel, L-S, 48.60.

100 - 1, Chinonso Opara, WWVA, 11.30; 2, Tyler Reisdorph, Pomeroy, 11.40; 3, Jeff Kent, Gar-Pal, 11.60.

200 - 1, Chinonso Opara, WWVA, 23.20; 2, Sam Robertson, Gar-Pal, 23.60; 3, Jeff Kent, Gar-Pal, 23.60.

400 - 1, Chinonso Opara, WWVA, 52.80; 2, Sam Robertson, Gar-Pal, 54.70; 3, Scott Eberle, T-O, 54.70.

800 - 1, Ian Engerbretson, Logo, 2:13.90; 2, Alex Aamodt, WWVA, 2:22.70; 3, Dalton Jacobs, T-O, 2:24.60.

1600 - 1, Ian Engerbretson, Logo, 4:49.40; 2, Ben Hieronymus, Logo, 5:02.40; 3, Forest Dickinson, Logo, 5:07.60.

3200 - 1. Ian Engerbretson, Logo, 10:41.30; Ben Hieronymus, Logo, 10:45.40; 3, Cody Erickson, L-S, 10:46.0.

400 RELAY - 1, Pomeroy (Tyler Reisdorph, Tory Knebel, Justin Bingman, Austin Reisdorph) 45.80; 2, Gar-Pal 47.0; 3, Walla Walla Valley Academy 48.50.

1600 RELAY - 1, Tekoa-Oakesdale (Scott Eberle, Zane Brown, Quinn Lautenslager, Drake Hinkins) 3:59.40; 2, Logo 4:07.80; 3, Pomeroy 4:10.10.

Team Scores - Tekoa-Oakesdale-Rosalia 103, Liberty-Spangle 91, Pomeroy 89, Garfield-Palouse 81, Walla Walla Valley Academy 80, Logos 66, Dayton 1.

GIRLS

SHOT PUT - 1, Teara Cornmesser, L-S, 35-5; 2, Desiree Chappell, T-O, 35-1 1/2; 3, Kendra Moore, WWVA, 26-10 1/2.

DISCUS - 1, Teara Cornmesser, L-S, 109-1; 2, Alex Overton, T-O, 93-8; 3, Desiree Chappell, T-O, 92-6.

JAVELIN - 1, Desiree Chappell, T-O, 106-11; 2, Maddie Grimm, Pomeroy, 97-6; 3, Autumn Ladines, L-S, 93-8.

HIGH JUMP - 1, Erin Kreycik, Logo, 4-6; 2, Madison Schumaker, Logo, 4-4; 3, Adrienne Hamilton, Gar-Pal, 4-4.

LONG JUMP - 1, Taz Brooks, L-S, 13-3; 2, Jessie Wilson, T-O, 13-0; 3, Courtney Fuller, Dayton, 12-1.

TRIPLE JUMP - 1, Taz Brooks, L-S, 30-2 3/4; 2, Katra Browning, L-S, 29-3 3/4; 3, Emma Akin, Gar-Pal, 29-0.

POLE VAULT - 1, Adrienne Hamilton, Gar-Pal, 606.

100 HURDLES - 1, Courtney Fuller, Dayton, 18.10; 2, Adrienne Hamilton, Gar-Pa, 18.50; 3, Casey Roosma, WWVA, 18.50.

300 HURDLES - 1, Casey Roosma, WWVA, 52.90; 2, Bekka Hoeft, Logo, 53.10; 3, Heather Wilson, Logo, 53.80.

100 - 1, Casey Roosma, WWVA, 13.0; 2, Annnie Leendertsen, Gar-Pal, 13.10; 3, Bekah Ryan, Logo, 13.20.

200 - 1, Bekah Ryan, Logo, 27.90; 2, Madison Schumaker, Logo, 27.90; 3, Annie Leendertsen, Gar-Pal, 27.90.

400 - Bekah Ryan, Logo, 1:02.80; 2, Annie Leendertsen, Gar-Pal, 1:04.80; 3, Kelly Hennessey, L-S, 1:05.0.

800 - 1, Lizzy Ryan, Logo, 2:41.80; 2, Courtenay Perry, T-O, 2:533.50; 3, Mattie Eberle, T-O, 2:53.80.

1600 - 1, Heather Wilson, Logo, 5:56.50; 2, Courtenay Perry, T-O, 6:00.90; 3, Asela Nieuwsma, Logo, 6:06.10.

3200 - 1, Teresa Hull, Logo, 14:30.10; 2, Autumn Pratt, Logo, 15:04.40; 3, Anita Jackson, Dayton, 16:11.0.

400 RELAY - 1, Tekoa-Oakesdale (Aleix Overton, Deisree Chappell, Bryanna Solano, Maddy St. John) 1:00.0; 2, Dayton 1:00.20.

800 RELAY - 1, Liberty-Spangle (Brittany Breidenbach, Siertra Breidenbach, Kelly Hennessey, Taz Brooks) 1:58.50; 2, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 2:06.90; 3, Logo 2:10.10.

1600 RELAY - 1, Logos (Bekah Ryan, Lydia Ryan, Lizzy Ryan, Madison Schumaker) 4:35.40; 2, Liberty-Spangle 4:44.60; 3, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 4:59.40.

Team Scores - Logos 142, Liberty-Spangle 96.5, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 94, Garfield-Palouse 65.5, Walla Walla Valley Academy 51, Dayton 36, Pomeroy 20.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in