Waitsburg-Prescott boys track first in Clarkston

The boys won 11 of 17 events and the girls placed second overall at the District 9 track meet.

Advertisement

CLARKSTON - Waitsburg-Prescott's boys won 11 of the 17 events at the District 9 track meet here Wednesday.

And the W-P boys rolled up a host of places on the way to scoring 214.7 points for first place at the event.

St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna scored 72 points to finish a distant second in the team scoring.

Asotin ran up 145 points to win the girls competition, with Waitsburg-Prescott placing second with 86 points.

The overall boys team scores were Waitsburg-Prescott 214.7, St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna 72, Asotin 64.9, Pomeroy 57.5, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 54.5, DeSales 24, Garfield-Palouse 13.2, Dayton 13.

The girls team scores were Asotin 145, Waitsburg-Prescott 86, St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna 70, DeSales 62, Garfield-Palouose 43, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 37, Dayton 22, Pomeroy 20.

Wyatt Withers rolled to wins in three events (110 hurdles, long jump, triple jump) and Alejandro Battala scored a pair wins (100, 200 meters) and ran a led on the winning 400 relay.

W-P's other first-place finishers included Seth Deal (3200), Ben Kiefel (shot put), James Lehr (discus), Eshom Estes (javelin) and TJ Hofer (pole vault).

"We kind of overwhelm people with numbers," W-P coach Ron Huntington said about the boys' win. "It's just one of those things. We have 55 kids out, and it's hard to hold us back."

"Alejandro is a senior from Prescott, and he had an outstanding meet," he said. "We finished none and two in the 100, with Zac Alexenko placing second.

"Devon Woodhouse is just a freshman from the Jubilee Youth Ranch, in the Prescott district, and he placed second in the 800 with an very good run," Huntington said.

"We had another highlight in the 1600 with three of the top four finishers," he said.

Cody Siegel of St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna won the event, with Seth Deal, Nick Carpenter and Woodhouse finning the next three spots.

"We expect to win the shot and the discus," Huntington said. "And we went 1-2-3 in both."

In the girls competition, Shelby Barnes of Asotin won three events (100, long jump, triple jump) and Waitsburg's Kirstin Potter won the 800- and 1600-meter runs.

DeSales' Brigit Lyons won the 300 hurdles, Dayton's Courtney Fuller won the 100 hurdles and Pomeroy's Brielle Hocking won the pole vault.

"We did pretty good, I thought, for our first time out," DeSales coach Mike Michels said. "We've got a lot of young kids, but they're enthusiastic and coachable, and that's fun. We're still figuring out where some of the kids fit, but that'll come in time. We had a good meet."

Individually on the girls side, Michels mentioned performances by Roxana Acock in the javelin ("she had a good throw), Lyons in the relays and hurdles ("she ran well), as well as Jessica Arnzen and Megan Moberg.

On the boys side, Pat Sharkey and Joe Zimmerman stood out, he said.

"It was a good shakedown meet for us," Michels said. "We're off to a good start."

DeSales next travels to Mac-Hi's annual Carnival of Speed April 2.

"We were second in the girls competition," Huntington said. "We could have made it much closer, but three of our top girls missed the event. Two (Maya Garcia and Sara Lapape) were ill. And we held Ronnie Hulse out with a minor injury.

"But we had a good day all the way around," Huntington said. "Wyatt Wither stepped up and won the hurdles for the boys and Genesis Pearson placed second in the discus."

W-P will return to action a week from Friday at the Carnival of Speed Friday.

BOYS

SHOT PUT - Ben Kiefel, Waitsburg-Prescott, 45-8.25; DISCUS - James Lehr, Waitsburg-Prescott, 142-05; JAVELIN - Eshom Estes, Waitsburg-Prescott, 143-05; HIGH JUMP - Warren Miller, St. John/Lacrosse-Washtucna, 6-0; POLE VAULT - TJ Hofer, Waitsburg-Prescott, 11-6; LONG JUMP - Wyatt Withers, Waitsburg-Prescott, 19-3; TRIPLE JUMP - Wyatt Withers, Waitsburg-Prescott, 39-8.50.

100 - Alejandro Batalla, Waitsburg-Prescott, 11.85; 200 - Alejandro Batalla, Waitsburg-Prescott, 23.92; 400 - Scott Eberle, Tekoa-Oakesdale, 54.95; 800 - Justin bingman, Pomeroy, 2:15.17; 1600 - Cody Siegel, St.John-End/Lacrosse-Washtucna, 5:03.81; 3200 - Seth Deal, Waitsburg-Prescott, 10:56.37.

110 HURDLES - Wyatt Withers, Waitsburg-Prescott, 17.06; 300 HURDLES - Johnathon Miller, Asotin, 46.14.

400 RELAY - Waitsburg-Prescott (Alejandro Batalla, Billy Brown, Zac Alexenko, Jace Zugar), 45.89; 1600 RELAY - St. John-End/Lacrosse-Washtucna (Warren Miller, Derek Nelson, Cody Siegel, Dylan Schmick), 3:46.36.

TEAM SCORES - Waitsburg-Prescott 214.7, St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna 72, Asotin 64.9, Pomeroy 57.5, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 54.5, DeSales 24, Garfield-Palouse 13.2, Dayton 13.

GIRLS

SHOT PUT - Kayla Loop, Asotin, 34-3.59; DISCUS - Kayla Loop, Asotin, 106_1; JAVELIN - Roxana Acock, DeSales, 100-9; HIGH JUMP - Anie Leendertsen, Garfield-Palouse, 4-4; POLE VAULT - Brielle Hocking, Pomeroy, 8-6; LONG JUMP - Shelby Barnes, Asotin, 14-11.75; TRIPLE JUMP - Shelby Barnes, Asotin, 32-7.

100 - Shelby Barnes, Asotin, 13.63; 200 - Kelsey Simon, St.John-End/Lacrosse-Washtucna, 28.83; 400 ‚ Annie Leendertsen, Garfield-Palouse, 1:05.09; 800 - Kristin Potter, Waitsburg-Prescott, 2:36.98; 1600 - Kirstin Potter, Waitsburg-Prescott, 6:03.17; 3200 - Laura Fowler, Asotin, 13.14.

100 HURDLES - Courtney Fuller, Dayton, 18.76; 300 HURDLES - Brigit Lyons, DeSales, 57.67.

400 RELAY - St. John-End/Lacrosse-Washtucna, (Della Fleming, Jessica Hardy, Annie Fleming, Kelsey Simon), 56.53. 800 RELAY - St. John-End/Lacrosse-Washtucna (Le;sey Simon, Kaylea Newton, Annie Fleming, Jessica Hardy), 1:57.65.

TEAM SCORES - Asotin 145, Waitsburg-Prescott 86, St. John-Endicott/Lacrosse-Washtucna 70, DeSales 62, Garfield-Palouose 43, Tekoa-Oakesdale-Rosalia 37, Dayton 22, Pomeroy 20.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in