Waitsburg-Prescott tracksters take top spots

W-P's boys and girls win a District 9 2B track meet at Martin Field Wednesday.

Advertisement

photo

DeSales freshman Allison Wujek levels off at the apex of her high jump, clearing the bar with inches to spare during the girls high jump competition Wednesday afternoon.

photo

Waitsburg-Prescott junior Eshom Estes unleashes a discus throw of 137-10.5 during the boy's discus competition at Martin Field. Estes' throw was good for the win.

photo

WWVA junior Austin Flegel rears back to let his javelin fly during the boys javeline event at Martin Field. Flegel threw 95 feet, 3 inches on this try.

photo

Waitsburg-Prescott's Eshom Estes comes back with a big grin on his face after retrieving his discus from a throw of 137'10.5", enough to win the discus competition.

photo

DeSales runner Jade Donnell is off after 4x200 meter relay partner Jessica Arnzen (background) passes her the baton Wednesday afternoon.

photo

Arms tucked back and spikes up, a Dayton High School long jumper extends for distance during the long jump competition Wednesday afternoon at Martin Field.

photo

DeSales junior Jessica Arnzen keeps her hands forward and out as she lands a 12'8.5" long jump during the girls long jump competition at Martin Field Wednesday afternoon.

photo

WWVA, DeSales and Waitsburg-Prescott runners cross over a set of hurdles near the starting line during the girls 100m hurdles Wednesday afternoon at Martin Field.

photo

Amid waiving colorful flags lining the in-field, Waitsburg-Prescott junior Yusef Johnson unleahses a javelin throw during the boys javelin event at Martin Field Wednesday afternoon.

photo

After rounding the first turn during the boys 4x100 meter relay the WWVA (left) and Waitsburg-Prescott (right) teams were neck and neck as the batons were handed off.

WALLA WALLA - Waitsburg-Prescott's boys and girls rode a slew of first-place finishes to win a District 9 2B track meet at Martin Field Wednesday.

Kristin Potter won the 100 meters in 13.50, the 200 in 28.12 and the 400 in 1:04.47, and Ronnie Hulce topped the 100-meter hurdles in 17.41, the 300 hurdles in 50.31 and the triple jump at 29 feet, 9.5 inches, to lead the W-P girls to the victory.

On the W-P boys side, Eshom Estes excelled in the field events, winning the shot put with a throw of 45-06, the discus at 137-10, and the javelin at 146-07.

Boys team scores were W-P 134, DeSales 83, Pomeroy 56, Walla Walla Valley Acadmey 39 and Dayton 26.

Girls team scores were W-P 102, DeSales 68, Pomeroy 66, Dayton 39 and WWVA 24.

"We did pretty standard for these little meets," W-P coach Jeff Bartlow said. "We had a few first-places.

"I was proud of the kids," he said. "It was a small meet and we came in with one goal (to win). We had a long stretch with a meet Saturday and Wednesday, so the kids are a bit worn out, but they did a good job.

"Kristin Potter had a great day, her 400 was huge," Bartlow said. "She got 1.5 seconds off her personal best. That puts her in a good spot for state.

"Ronnie Hulce was really tough in both hurdles. She's coming along nicely."

Other top finishers for the W-P girls were Isabela Benito in the 1600 in 6:31.81 and 3200 in 14:18.19, and Amanda Cook won the discus with a throw of 77-05.

"It was nice to see Isabela (Benito) get some wins in the distances," Bartlow said. "That's really positive for her, it's been a while. Amanda Cook had a 7-foot personal record in the discus to win. She was pretty thrilled. That's a big mark for her."

For the W-P boys, James Thompkins won the 100 meters in 11.66 and the 200 in 23.94; Seth Deal cruised to an 8-second win in the 800 in 2:07.87, and won the 1600 in 4:44.94; Kyle Fredricks was the lone finisher in the 110 hurdles in 22.43; Antonio Thompkins won the high jump at 5-08; and the 400 relay team of Billy Brown, Jared Morris, Antonio Thompkins and James Thompkins won in 46.50.

"Seth Deal ran the 800 and 1600 and we pulled him out of the 3200," Bartlow said. "It was a good workout for him.

James Thompkins had a 23-second 200, which is a huge personal record for him," he said. "He's sitting pretty at this point in the season. It's pretty sweet."

DeSales' Allison Wujek won the girls high jump at 5-0 and the long jump at 15-06, and Jessica Arnzen won the 800 in 2:43.22 and was lead runner on the 800 relay team that won in 1:59.39. Brigit Lyons, Jade Donnelly and Wujek rounded out that relay team.

Pomeroy's Kindsey Bott won the shot put with a throw of 31-06.25 and the javelin at 107-03, and Sara LaPape was the sole counting pole vaulter at 7 feet.

For the boys, DeSales' Nick Wales won the 300-meter hurdles in 41.16, and the long jump at 18-11, and the Irish 1600 relay team of Jeremiah Cox, Jean-Emile Leconte, Peter Vander Griend and Wales won in 3:47.03.

Pomeroy's Jose Cruz won the 400 in 57.81, and Pirates Jacob Moore and Kenny Carr tied with the highest pole vaults of the day at 10 feet even.

Dayton's Seth Jackson won the 3200 in 11:19.63.

And WWVA's Brandon Bissell won the triple jump at 38-10.

BOYS

100 - 1. James Thompkins, W-P, 11.66; 2. Austin Reisdorph, Pom, 12.00; Jose Cruz, Pom, 12.15. 200 - 1. James Thompkins, W-P, 23.94; 2. Austin Reisdorph, Pom, 24.44; 3. Brandon Bissell, WWVA, 24.88. 400 - 1. Jose Cruz, Pom, 57.81; 2. Jean-Emile Leconte, DeS, 59.97; 3. Matthew Montgomery, W-P, 1:00.08. 800 - 1. Seth Deal, W-P, 2:07.87; 2. Alex Aamodt, WWVA, 2:15.75; 3. Jared Morris, W-P, 2:17.01. 1600 - 1. Seth Deal, W-P, 4:44.94; 2. Alex Aamodt, WWVA, 5:00.81; 3. Joab Neri, DeS, 5:09.97. 3200 - 1. Seth Jackson, Day, 11:19.63; 2. Keaton Sullivan, DeS, 11:23.97; 3. Joab Neri, DeS, 11:24.00. 110 HURDLES - 1. Kyle Fredricks, W-P, 22.43; 300 HURDLES - 1. Nick Wales, DeS, 41.16; 2. Billy Brown, W-P, 45.44; 3. Sergio Alexis Pena, DeS, 53.34. 4x100 RELAY - 1. W-P (Billy Brown, Jared Morris, Antonio Thompkins, James Thompkins), 46.50; 2. DeS (Jeremiah Cox, Josh Scheel, Nick Wales, Peter Vander Griend), 47.84; 3. WWVA (Alex Aamodt, Brandon Bissell, Abel Cruz, Aaron Awai), 49.31. 4x400 RELAY - 1. DeS (Jeremiah Cox, Jean-Emile Leconte, Peter Vander Griend, Nick Wales), 3:47.03; 2. W-P (Roy Ebong, Brian Done, Nick Carpenter, Seth Deal), 3:47.96; 3. W-P (Billy Brown, Jared Morris, Antonio Thompkins, James Thompkins), 4:02.47. SHOT PUT - 1. Eshom Estes, W-P, 45-06; 2. Jacob Heikkenen, DeS, 36-10.5; 3. Mike MacMillan, Pom, 36-07.5. DISCUS - 1. Eshom Estes, W-P, 137-10; 2. Anthony Brown, DeS, 115-09; 3. Jacob Heikkenen, DeS, 103-0. JAVELIN - 1. Eshom Estes, W-P, 145-07; 2. Usef Johnson, W-P, 145-0; 3. Anthony Brown, DeS, 125-11. HIGH JUMP - 1. Antonio Thompkins, W-P, 5-08; 2. Brandon Bissell, WWVA, 5-06; 3. Justin Clark, Day, 5-04. POLE VAULT - 1. Jacob Moore, Pom, 10-0; Kenny Carr, Pom, 10-0; Jose Cruz, Pom, 8-06. LONG JUMP - 1. Nick Wales, DeS, 18-11; 2. Adam Strohbehn, Day, 17-10; 3. Marshall Nechodom, Day, 16-08. TRIPLE JUMP - 1. Brandon Bissell, WWVA, 38-10; 2. DJ Leroue, W-P, 35-00.5; 3. Austin Beasley, W-P, 33-08.

GIRLS

100 - 1. Kristin Potter, W-P, 13.50; 2. Sara LaPape, Pom, 14.09; Krystal Harris, W-P, 14.19. 200 - 1. Kristin Potter, W-P, 28.12; 2. Kindsey Bott, Pom, 29.38; 3. Haylee Koller, Pom, 32.91. 400 - Kristin Potter, W-P, 1:04.47; 2. Jessica Arnzen, DeS, 1:04.87; Sara LaPape, Pom, 1:04.96. 800 - 1. Jessica Arnzen, DeS, 2:43.22; 2. Elise Button, Day, 3:13.25; 3. Lauren Spickelmier, WWVA, 3:17.00. 1600 - 1. Isabela Benito, W-P, 6:31.81; 2. Elise Button, Day, 7:02.87; 3. Miller Samura, Day, 7:23.77. 3200 - 1. Isabela Benito, W-P, 14:18.19; 2. Lauren Spickelmier, WWVA, 14:57.82; 3. Anita Jackson, Day, 16:07.46. 100 HURDLES - 1. Ronnie Hulce, W-P, 17.41; 2. Allison Wujek, DeS, 17.59; 3. Brigit Lyons, DeS, 18.39. 300 HURDLES - 1. Robbie Hulce, W-P, 50.31; 2. Brigit Lyons, DeS, 54.34; 3. Hannah Ehlers, WWVA, 56.72. 4x200 RELAY - 1. DeS (Jessica Arnzen, Brigit Lyons, Jade Donnelly, Allison Wujek), 1:59.39. SHOT PUT - 1. Kindsey Bott, Pom, 31-06.25; 2. Jocelynn Rupp-Anliker, WWVA, 28-01; 3. Kayla Huxoll, W-P, 27-07.25. DISCUS - 1. Amanda Cook, W-P, 77-05; 2. Maddie Grimm, Pom, 72-10; 3. Anita Jackson, Day, 70-00. JAVELIN - 1. Kindsey Bott, Pom, 107-03; 2. Maddie Grimm, Pom, 96-06; 3. Kayla Huxoll, W-P, 82-04. HIGH JUMP - 1. Allison Wujek, DeS, 5-0; 2. Kindsey Bott, Pom, 4-08; 2. Ronnie Hulce, W-P, 4-08. POLE VAULT - 1. Sara LaPape, Pom, 7-0. LONG JUMP - 1. Allison Wujek, DeS, 15-06; 2. Brigit Lyons, DeS, 13-10; 2. Kristin Potter, W-P, 13-10. TRIPLE JUMP - 1. Ronnie Hulce, W-P, 29-09.5; 2. Briana Fulbright, Day, 26-02; 3. Jade Donnelly, DeS, 26-00.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in