Wa-Hi track teams come in second at Big Nine meet

Wenatchee tops Wa-Hi in boys and girls action in Richland.

Advertisement

RICHLAND - Wenatchee's boys and girls both topped Wa-Hi in a four-way Columbia Basin Big Nine track and field contest at Fran Rish Stadium Thursday afternoon.

Wenatchee topped Wa-Hi, 75-70, in boys action, and the girls won 91-59.

"We had a great talk after the meet as a team about where we are, where we need to go and how we are going to get there," said Wa-Hi coach Eric Hisaw. "We still have one more league meet (Thursday at home), where we haven't lost in a long time. It's our only chance to show the community what we're made of and what our track and field program is about."

On the boys side, Wenatchee won by "literal fractions of seconds and inches," Hisaw said.

In three combined events, Blue Devils missed out on third-place points by a combined .05 second.

Stuart Gillin was fourth in the 100 meter in 11.5, .02 behind Richland finisher Gage Reynolds; Stuart Gillin was .01 behing Cooper Helm in the 200; and Jesus Ceron was .03 behind Wenatchee's Kyle Keeler in the 110 hurdles.

It was a similar story in field results, with Peter Sirmon missing third because of more misses, and Ceron behind by 1.75 inches in the long jump.

"We had our chances and we battled really, really well, but we just came out on the losing end," Hisaw said. "It hurt, it stings and it's a tough pill to swallow, but it's reality. We lost to a really good Wenatchee team by five points, but we truly had a tremendous meet."

Distance runners Austin Morgan, Aaron Nelson and J.P. Wolpert had good days, leading the Blue Devils boys.

Morgan and Nelson finished second (1:59.9) and third (2:01.06), respectively, in the 800, while Nelson won the 1600 (4:20.85) and Wolpert was second (4:22.54). Morgan was third in the 3200 in 10:04.87.

Morgan's second-place finish in the 800 was a solid performance and personal record, Hisaw said. He led throughout the race, finally relinquishing to Wenatchee's Nick Boersma with 90 meters to go, then losing in a sprint finish by .62 seconds.

"It's the finest race I've ever seen him run,‚" Hisaw said. "He was sensational. I'm so proud of him for finally breaking that two minute barrier."

Hisaw was pleased with the team sprinters and hurdlers.

Kyle Jameson won the 300 hurdles in 41.17.

"He came from behind with 80 meters to go and won on sheer heart and guts," Hisaw said.

Stuart Gillin had personal records in the 100 (11.5) and 200 (23.26).

On the field side, Alex Ceron had a season-best long jump (19 feet, 9 inches) and a lifetime best triple jump (20-05) for second place.

Logan Reardon and Jake Robertson went one (155-11)-two (150-03) in the javelin, respectively, against Wenatchee.

Reardon placed first over Wenatchee in the shot put in 42-00, with teammates Gerald Maib (41-05) and Kyle Woolcutt (20-09) completing the sweep. In the discus, Wa-Hi's Jake Robertson (125-04) and Ashaunte Brown (124-08) finished one-two over Wenatchee.

The girls weren't as close with Wenatchee, but still had solid days and several personal records were broken.

"Sometimes one team is just better than the other," Hisaw said. "Wenatchee just is. They have completely steam-rolled the league this season and have zero weak links."

Sydney Christensen led in girls' action for Blue Devils. Christensen won the shot put in 36-02.5 and the discus in 115-03.

"She was consistent, solid and took care of business," Hisaw said of Christensen.

Teammate Megan Thompson finished third in the discus in 90-02.

In the javelin, Madeline Jacobsen and Thompson finished two-three, in 100 and 99-10, respectively.

Jacobsen also had big days in the jumps. She had two personal bests in the triple jump to score 32-06.25 for second place.

In track results, Kailee Davisson led the Blue Devils with a win in the 400 (1:01.16) and second place in the 200 (26.94).

"She ran against the other top two kids in the league today and beat them both very handily," Hisaw said. "She hasn't had that ‘breakout' meet yet, but it's coming and then she's going to be really dangerous."

Maggie Callan finished second in the 400 in 1:01.56.

Wa-Hi's hurdling team of Ashley Cornia (48.84), Sarai Seekamp (49.95) and Anny Pettyjohn (51.54) all had personal bests in the 300 hurdles.

In distances, Rachel Nelson led the Blue Devils.

She topped Wenatchee with a 2:25.82 win in the 800, and came in fifth overall in the 1600 in 5:26.06, beating the Wenatchee competitor by almost five seconds.

The Blue Devils host their only meet of the year next Thursday, when Eisenhower, Moses Lake and Richland come to Martin Field.

Boys

100 - 1. Isaiah Brandt-Sims, Wen, 10.81; 2. Jacob McKinney, Rich, 11.17, 3. Gage Reynolds, Rich, 11.48. 200 - 1. Brandt-Sims, Wen, 22.28; 2. McKinney, Rich, 22.89; 3. Austin Wagner, Davis, 23.17. 400 - 1. Cooper Helm, Wen, 51.25; 2. Shakeem Lakes, Rich, 51.97; 3. Jonah Hoe, Wa-Hi, 53.77. 800 - 1. Nick Boersma, Wen, 1:59.28; 2. Austin Morgan, Wa-Hi, 1:59.90; 3. Aaron Nelson, Wa-Hi, 2:01.06. 1600 - 1. Nelson, Wa-Hi, 4:20.85; 2. J.P. Wolper, Wa-Hi, 4:22.54; 3. Jacob Smith, Wen, 4:22.89. 3200 - 1. Smith, Wen, 9:26.44; 2. Michael Williams, Rich, 9:53.63; 3. Morgan, Wa-Hi, 10:04.87. 110 HURDLES - 1. Travis Kafentzis, Rich, 15.35; 2. Curtis Broberg, Wen, 16.05; 3. Kyle Keeler, Wen, 16.19. 300 HURDLES - 1. Kyle Jameson, Wa-Hi, 41.17; 2. Kafentzis, Richm, 41.42; 3. Broberg, Wen, 41.24. 4x100 RELAY - 1. Wenatchee (Kyle Clemans, Cooper Help, Spender Smith, Brandt-Sims), 43.87; 2. Richland (McKinney, Kafentzis, Sawyer Powell, Stuart Miner), 44.13; 3. Richland, 45.32. 4x400 RELAY - 1. Wenatchee (Jack Dunley, Nick Boersma, Zach Pipkin, Helm), 3:29.88; 2. Wa-Hi (Sawyer Neiffer, Nelson, Jameson, Hoe), 3:35.7; 3. Davis (Austin Lynn, Deion Wright, William Hennessey, Scott Shead), 3:38.98.

SHOT PUT - 1. Dennis Christensen, Rich, 55-01.5; 2. Scott Mayfield, Rich, 45-02.5; 3. Logan Reardon, Wa-Hi, 42-00. DISCUS - 1. Christensen, Rich, 152-06; 2. Mayfield, Rich, 126-07; 3. Jake Robertson, Wa-Hi, 125-04. JAVELIN - 1. Joe Payne, Rich, 161-07; 2. Reardon, Wa-Hi, 155-11; 3. Robertson, Wa-Hi, 150-03. HIGH JUMP - 1. Keaton Smith, Wen, 6-04; 2. Kafentzis, Rich, 6-04; 3. Robertson, Wa-Hi, 5-08. POLE VAULT - 1. Marcus Schooley, Davis, 14-00; 2. Joe Stevenson, Rich, 13-00; 3. Conner Faulkner, Wen, 11-06. LONG JUMP - 1. Matt Wildey, Rich, 20-04; 2. Elijah Gardaya, Rich, 19-11.5; 3. Kyle Clemans, Wen, 19-10.75. TRIPLE JUMP - 1. Shakeem Lakes, Rich, 42-08; 2. Jesus Ceron, Wa-Hi, 40-05; 3. Robertson, Wa-Hi, 40-04.

GIRLS

100 - 1. Christie Adams, Wen, 12.78; 2. Ashley Sharp, Wen, 12.93; 3. Tracey Bautista, Davis, 12.97. 200 - 1. Adams, Wen, 26.31; 2. Kailee Davisson, Wa-Hi, 26.94; 3. Alyssa Powell, Rich, 27.25. 400 - 1. Davisson, Wa-Hi, 1:01.16; 2. Maggie Callan, Wa-Hi, 1:01.56; 3. Roddie Shanley, Rich, 1:01.57. 800 - 1. Lauren Perry, Rich, 2:19.87; 2. Katie Mahoney, Rich, 2:20.84; 3. Rachel Nelson, Wa-Hi, 2:25.82. 1600 - 1. Lauren Perry, Rich, 5:15.02; 2. Mahoney, Rich, 5:15.09; 3. Maggie Jones, Rich, 5:15.42. 3200 - 1. Emily Hazen, Rich, 11:20.67; 2. Jones, Rich, 11:20.96; 3. Emily Nordt, Wen, 11:42.94. 100 HURDLES - 1. Audrey Ketcham, Wen, 15.25; 2. Nicole Dorsey, Wen, 15.36; 3. Gabby Anderson, Wa-Hi, 15.8. 300 HURDLES - 1. Dorsey, Wen, 47.02; 2. Ketcham, Wen, 48.14; 3. Ashley Cornia, Wa-Hi, 48.84. 4x100 RELAY - 1. Wenatchee (Lynette Harris, Ashley Sharp, Nicole Dorsey, Christie Adams), 50.19; 2. Richland (Megan Deen, Roddie Shanley, Chynna Dickey, Elizabeth Quick, 3. Davis, 52.04. 4x200 RELAY - 1. Wenatchee (Sharp, Grace Peven, Dorsey, Adams), 1:45.83; 2. Wa-Hi (Seekamp, Anderson, Brittany Gibbar, Jami Klicker), 1:50.93; 3. Richland (Dickey, Deen, Anna Broskrey, Sophie Podhaisky), 1:51.12. 4x400 RELAY - 1. Wa-Hi (Davisson, Cornia, Dominique Cox, Callan), 4:08.23; 2. Wenathcee (Peven, Stefanie Eller, Tegan Chapman, Jenny Johnson), 4:21.37; 3. Wenatchee (Korynn Blanksma, Marissa Dotter, Alisa Monda, Hannah Bruggman), 4:26.67.

SHOT PUT - 1. Sydney Christensen, Wa-Hi, 36-02.5; 2. Kenzie Webb, Rich, 22-05.5; 3. Lexxi Hallberg, Wen, 30-04. DISCUS - 1. Christensen, Wa-Hi, 115-03; 2. Hallberg, Wen, 96-09; 3. Megan Thompson, Wa-Hi, 90-02. JAVELIN - 1. Peven, Wen, 105-05; 2. Madeline Jacobson, Wa-Hi, 100-00; 3. Megan Thompson, Wa-Hi, 99-10. HIGH JUMP - 1. Audrey Ketcham, Wen, 5-06; 2. Quick, Rich, 5-04; 3. Torrin Crawford, Wa-Hi, 4-10. POLE VAULT - 1. McAlister Buchanan, Wen, 9-06; 2. Kenzi Black, Wen, 8-06; 3. Jennifer Goodwin, Wa-Hi, 8-06. LONG JUMP - 1. Ketcham, Wen, 16-04; 2. Quick, Rich, 16-03; 3. Cornia, Wa-Hi, 15-08. TRIPLE JUMP - 1. Jenny Jonhson, Wen, 33-08.25; 2. Jacobson, Wa-Hi, 32-06.25; 3. Charlene Manning, Rich, 32-00.75.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment