Thursday Sports Schedule

Advertisement

Television

Today

PRO BASKETBALL - Miami Heat at N.Y. Knicks, 5 p.m. (TNT); Boston Celtics at Portland Trail Blazers, 7:30 p.m. (TNT).

COLLEGE MEN'S BASKETBALL - Michigan at Michigan State, 4 p.m. (ESPN); Vanderbilt at Mississippi State, 4 p.m. (ESPN2); UCLA at Arizona, 6 p.m. (ESPN2); St. Mary's at Gonzaga, 8 p.m. (ESPN2); Oregon State at California, 8 p.m. (FSN).

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL - Stanford at Oregon, 6 p.m. (FSN).

PRO GOLF - PGA Tour, Farmers Insurance Open, noon (GOLF).

PRO TENNIS - Australian Open, men's semifinal, 12:30 a.m. (Friday) (ESPN2).

EXTREME SPORTS - Winter X Games, 9 a.m. (ESPN2), 6 p.m. (ESPN).

Friday

PRO BASKETBALL - Boston Celtics at Phoenix Suns, 7:30 p.m. (ESPN).

PRO GOLF - Volvo Golf Champions, 6:30 a.m., noon (GOLF).

EXTREME SPORTS - Winter X Games, 9 a.m. (ESPN2), 4 p.m. (ESPN).

PRO TENNIS - Australian Open, women's final, midnight (ESPN2).

TRACK AND FIELD - Millrose Games, 5 p.m. (ESPN2).

PRO BOXING - Heavyweights C. Arreola vs. J. Abell, 7 p.m. (ESPN2).

WHL HOCKEY - Portland at Tri-City, 7 p.m. (FSN).

Radio

Today

COLLEGE MEN'S BASKETBALL - St. Mary's at Gonzaga, 8 p.m. KTEL (AM-1490).

Friday

PREP BOYS BASKETBALL - Wa-Hi at Davis, 7:15 p.m. KTEL (AM-1490); Liberty Christian at DeSales, 7:30 p.m. KHSS (FM-100.7).

PREP GIRLS BASKETBALL - Liberty Christian at DeSales, 6 p.m. KHSS (FM-100.7).

Calendar

Today

PREP BOYS BASKETBALL - Dayton at Walla Walla Valley Academy, 7:30 p.m.

PREP GIRLS BASKETBALL - Dayton at Walla Walla Valley Academy, 6 p.m.

PREP WRESTLING - Chiawana at Wa-Hi, 7 p.m.; Mac-Hi at Ontario, 5 p.m.; Connell at Burbank, 7 p.m.

Friday

COLLEGE MEN'S BASKETBALL - Lewis & Clark at Whitman, 8 p.m.

COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL - Lewis & Clark at Whitman, 6 p.m.

PREP BOYS BASKETBALL - Wa-Hi at Davis, 7:30 p.m.; Burbank at Wahluke, 7:30 p.m.; Liberty Christian at DeSales, 7:30 p.m.; Asotin at Dayton, 7:30 p.m.; Lacrosse-Washtucna at Touchet, 7:30 p.m.; Pomeroy at Garfield-Palouse, 7:30 p.m.; Enterprise at Weston-McEwen, 7:30 p.m.; Helix at Dufur, 7:30 p.m.; Nixyaawii at Ione, 7:30 p.m.

PREP GIRLS BASKETBALL - Davis at Wa-Hi, 7:30 p.m.; Burbank at Wahluke, 6 p.m.; Liberty Christian at DeSales, 6 p.m.; Asotin at Dayton, 6 p.m.; Lacrosse-Washtucna at Touchet, 6 p.m.; Pomeroy at Garfield-Palouse, 6 p.m.; Enterprise at Weston-McEwen, 6 p.m.; Helix at Dufur, 6 p.m.; Nixyaawii at Ione, 6 p.m.

PREP BOYS SWIMMING - Wenatchee at Wa-Hi, Whitman's Harvey Pool, 6:30 p.m.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment