Mac-Hi tracksters solid at Heinz Invite

Emily Childers has two first-place finishes against 1A, 2A and 4A competitors.

Advertisement

ONTARIO - The Mac-Hi girls and boys had their share of solid performances in the track portion of the 11-team Heinz Invitational meet here Saturday afternoon that featured Oregon and Idaho athletes from Class 1A, 2A and 4A schools.

Emily Childers led the way for the Mac-Hi girls. Childers finished first overall in the 400 (1:00.17) and 800 (2:28.80).

Kathleen Hopkins finished first among Greater Oregon League (GOL) contestants in the 300 hurdles (50.35) and second overall.

Erica Torres took second in the GOL portion of the field and third overall in the 200 with a time of 27.33.

Ellie Meza was the GOL's fourth best in two events and eighth overall. Meza posted a 3:07.70 in the 800 and a 6:17.11 in the 1500.

The girls relay teams took second in the GOL and third overall in both the 4x100 (52.39) and 4x400 (4:35.40) relays.

In the field section of the meet, Alejandra Ibarra finished first (108 feet, three inches) in the GOL javelin and second overall. Ibarra placed third (86-1) in the discus in the GOL and sixth overall.

In the triple jump, Hopkins finished third (28-8.75) in the GOL and fifth overall.

On the boys side, Kaleb Taylor was Mac-Hi's top individual finisher. He finished first in the GOL and third overall in the 800 with a time of 2:07.88.

The boys 4x100 relay took third in the GOL and seventh overall with a time of 47.21. The 4x400 team took first in the GOL and second overall with a time of 3:33.34.

In the discus, Mac-Hi's Dylon Wagoner had a first in the GOL and second overall with a throw of 135-11.

Pancho Saldana won the javelin with a throw of 174-5.

In the pole vault, Lucas Simpson got second (10-6) in his conference and fifth overall. Andrew Sutton finished third (9-6) in the conference and seventh overall.

Rick Sandoval recorded a 38-9 mark in the triple jump, placing him second in his conference and sixth overall.

Boys

SHOT PUT - 1. (2) Jorden Osborn, Bakr, (43-5.25). 2. (6) Jason Alvarado, Onta, 38-9.75. 3. Charlie Gonzalez, Onta, 36-.5. DISCUS - 1. (2) Dylon Wagoner, McLo, 135-11. 2. (4) Jorden Osborn, Bakr, 126-10. 3. (5) Jason Alvarado, Onta, 126-4. JAVELIN - 1. (1) Pancho Saldana, McLo, 174-5. 2. (3) Colton Dillman, Bakr, 137-1. 3. (4) Andrew Maeda, Onta, 132-3. POLE VAULT - 1. (1) Connor White, LGHS, 14-0. 2. (5) Lucas Simpson, 10-6. 3. (7) Andrew Sutton, McLo, 9-6. HIGH JUMP - 1. Joe Delgado, Onta, 6-0. 2. (4) Charlie Gonzalez, Onta, 5-8. 3. (10) Jonathon Toth, Onta, 5-2. LONG JUMP - 1. (1) Joe Delgado, Onta, 20-11.5. 2. (2) Cody Osborn, Bakr, 19-11.5. 3. (4) Luke Austin, Bakr, 19-5. TRIPLE JUMP - 1. Charlie Gonzalez, Onta, 40-9. 2. (6) Rick Sandoval, McLo, 38-9. 3. (8) Jonathon Toth, McLo, 35-9.5. 100 - 1. (3) Dax Poston, Onta, 11.67. 2. (8) - RJ Gonzalez, Onta, 12.15. 3. (9) Derrik Follett, Bakr, 12.21. 110 HURDLES - 1. (1) Joe Delgado, Onta, 14.93. 2. (7) Connor Yates, Bakr, 17.81. 3. (8) Scott Bentz, Onta, 18.24. 200 - 1. (2) Dax Poston, Onta, 23.81. 2. (4) Derrik Follett, Bakr, 24.46. 300 HURDLES - 1. (1) Joe Delgado, Onta, 14.93. 2. (5) Connor Yates, Bakr, 17.81. 3. (6) Scott Bentz, Onta, 18.24. 400 - 1. (2) Mitko Smith, Bakr, 52.63. 2. (6) Dax Poston, Onta, 54.10. 3. (7) Mark Voboril, Bakr, 54.40. 800 - 1. (3) Kaleb Taylor, McLo, 2:07.88. 2. (6) Ben Frix, Bakr, 2:14.06. 3. (7) Evan Erlebach, Onta, 2:16.12. 1500 - 1. (2) Nic Maszk, Bakr, 4:20.07. 2. (9) Nick Cheatham, Onta, 4:55.78. 3. (10) Steven Saldivar, Onta, 4:57.69. 3000 - 1. (5) Nick Cheatham, Onta, 10:03.91. 2. (6) Steven Saldivar, Onta, 10:09.61. 4X100 - 1. (3) Bakr, 45.71. 2. (4) Onta, 46.52. 3. (7) McLo, 47.21. 4X400 - 1. (2) McLo, 3:33.34. 2. (3) Onta, 3:35.90. 3. (4) Bakr, 3:39.02.

Girls

SHOT PUT - 1. (3) Allie Ferdig, Bakr, 31-3.5. 2. (4) Kyana Chaves, Bakr, 30-3. 3. (5) Valerie Gallegos, Onta, 29-11.5. DISCUS - 1. (3) Valerie Gallegos, Onta, 92-3. 2. (4) Danielle Alvaraado, Onta, 90-1. 3. (6) Alejandra Ibarra, McLo, 86-1. JAVELIN - 1. (2) Alejandra Ibarra, McLo, 108-3. 2. (4) Valerie Gallegos, Onta, 96-9. 3. (6) Tonita Britt, Bakr, 82-10. POLE VAULT - 1. (5) Sami Searles, Bakr, 6-2. HIGH JUMP - 1. (6) London Wettstein, Onta, 4-4. 1. (6) Rachel Parsons, Onta, 4-4. LONG JUMP - 1. (3) London Wettstein, Onta, 14-7. 2. (9) Felicia Chacon, Onta, 13-3. 3. (11) Sami Searles, Bakr, 12-9. TRIPLE JUMP - 1. (3) Felicia Chacon, Onta, 29-10. 2. (4) Liz Wulk, Bakr, 29-4.5. 3. (5) Kathleen Hopkins, McLo, 28-8.75. 100 - 1. (7) Maki Higginbotham, Onta, 14.46. 2. (9) Ashley McConniel, Bakr, 14.53. 3. (10) Isabelle Schaffeld, Onta, 14.54. 100 HURDLES - 1. (4) Molly Bond, Onta, 18.27. 2. (7) Isabelle Schaffeld, Onta, 19.02. 3. (9) Erin Parker, Bakr, 21.92. 300 HURDLES - 1. (2) Kathleen Hopkins, McLo, 50.35. 2. (6) Molly Bond, Onta, 52.32. 3. (8) Rachel Parsons, Onta, 54.54. 200 - 1. (2) Vianca Carrillo, Onta, 27.05. 2. (3) Erica Torres, McLo, 27.33. 3. (6) Tonita Britt, Bakr, 28.73. 400 - 1. (1) Emily Childers, McLo, 1:00.17. 2. (3) Aliya Yano, Onta, 1:04.17. 3. (4) Tonita Britt, Bakr, 1:07.42. 800 - 1. (1) Emily Childers, McLo, 2:28.80. 2. (2) Anna Serrano, Onta, 2:30.10. 3. (6) Erandeni Trevino, McLo, 2:56.70. 1500 - 1. (5) Vanessa Chew, Onta, 5:28.72. 2. (6) Erandeni Trevino, McLo, 5:32.56. 3. (7) Ashley Estrada, Onta, 6:01.60. 3000 - 1. (1) Vanessa Chew, Onta, 12:00.93. 2. (4) Ashley Estrada, Onta, 13:06.36. 4x100 RELAY- 1. (1) Onta, 51.72. 2. (3) McLo, 52.39. 3. (5) Onta, 54.27. 4x400 - 1. (1) Onta, 4:17.03. 2. (3) McLo, 4:35.40.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in