W-P boys win District 9 meet, DeSales takes 2nd

Advertisement

CLARKSTON - The reigning district champions, Waitsburg-Prescott boys' track team, won the Clarkston District 9 meet here Friday. The DeSales boys took runner-up and the Pomeroy Pirates were fourth. The Valley Academy Knights claimed fifth.

On the girls' side, Asotin got first, W-P finished in the middle of the pack at fourth, DeSales' girls got fifth and Pomeroy and WWVA rounded out the team finishers in seventh and eighth.

Two of the better races of the day in the boys side were in the hurdles and 800 meters, W-P coach Jeff Bartlow.

Jesse Styner of Asotin finished .66 seconds ahead of Seth Deal (2:07.90).

"We had Seth (Deal) running a shorter race after the short two-day turnaround from Wednesday's meet," Bartlow said. "He did well and was neck and neck the whole race with his competitor (Jesse Styner), the whole two laps around the track.

In the 300 hurdles, Brown was just .9 seconds behind the winner of the race, Wales (41.71).

"It was an entertaining race," Bartlow said, "Both top hurdlers were really good athletes going at each other."

"Wales really ran a great race against Brown in the 300," Irish coach Michel Michaels.

A star in the three throwing events of the meet was W-P's Eshom Estes. He had a first in the javelin and shot put while finishing second in discus.

"Eshom was solid in all three throws," Bartlow said, "and really excellent in the shot put.

"Another thrower competing in all three events was Ben Shafer who got third in the shot and really coming along in all three events," Bartlow said.

Bartlow noted that all of the sprinters were about a second behind their normal times because of the tough winds.

W-P's James Thompkins had four first-place finishes on the day. Thompkins got a first in the 4x400 relay and three individual races - the 100, 200 and 400 meters.

DeSales' sophomore Juan Cortez finished two events in the top five and freshman Andrew Elmenhurst had a personal record by three or four inches in the triple jump; finishing second.

"On the boys's side especially," Michaels said, "we have nice mixture of young kids and two older kids leading them. We have done a pretty good job so far."

Two seniors on W-P's girls' team did well in a couple of events. Kristin Potter and Ronnie Hulce both finished in the top five in two different events. DeSales'three-event girls' star, Allison Wujek, won the 100 hurdles, high jump and long jump.

"Wujek is really solid in all three events." Michaels said. "She really is our top girls competitor."

Boys

SHOT PUT - 1. Eshom Estes, W-P, 48-06.50. 2. Landon Ristau, 44-09.50, Aso. 3. Ben Shafer, 43-01.00, W-P. 4. Tory Knebel, 40-06.00, Pom. 5. Mat Zimmerman, DeS, 37-11.50. 6. Derrick Bosch, Gar-Pal, 37-05.25. 7. Nathan Sims, T-O-R, 37-00.50. 8. Brendan Donovan, W-P, 36-08.25. 9. Jacob Cantuna, W-P, 36-04.00. 10. Jesse Koller, 35-09.50, Pom. DISCUS - 1. Anthony Brown, DeS, 127-01. 2. Eshom Estes, W-P, 124-11. 3. Landon Ristau, Aso, 117-02. 4. Dirk Whitmore, Aso, 107-08. 5. Derrick Bosch, Gar-Pal, 107-08. 6. Ben Shafer, 106-10, W-P. 7. Jacob Sweringen, Aso, 103-03. 8. Mat Zimmerman, DeS, 102-08. 9. Zac Brown, 92-10, W-P. 10. Jesse Koller, Pom, 87-10. JAVELIN - 1.Eshom Estes, W-P, 125-04. 2. Dirk Whitmore, Aso, 123-09. 3. Jacob Cantuna, W-P, 118-04. 4. Jon Atchley, Pom, 115-04. 5. Joradn Hollingshead, Aso, 114-07. 6. Graham BeDell,L-W,110-02. 7. Nathan Sims, T-O-R, 110-01. 8. Brendan Donovan, W-P, 108-04. 9. Anthony Brown, 107-00, DeS. 10. Derrick Bosch, 105-10, Gar-Pal. HIGH JUMP - 1. Darcy Stamper, L-W, 5-10.00. 2. Brandon Bissell, 5-06.00, WWVA. 3. Brendan Donovan, W-P, 5-04.00. 4. Jordan Hollingshead, Aso, 5-04.00. 5. Cole Mayfield, Pom, 4-04.00. 6. Frank Nobili, W-P, 4-00.00. POLE VAULT - 1. Jon Atchley, Pom, 11-00.00. 2. Jeff Kent, Gar-Pal, 10-00.00. 3. Cole Mayfield, Pom, 8-06.00. 4. Michael Wade, Pom, 8-00.00. 5. Blaine Reisdorph, Pom, 6-06.00. 6. Memo Morphin, Pom, 6-06.00. LONG JUMP - 1. Brandon Bissell, WWVA, 19-09.25. 2. Nick Wales, DeS, 19-03.75. 3. Darcy Stamper, L-W, 17-11.00. 4. Andrew Elmenhurst, DeS 17-09.00. 5. Robert Warner, T-O-R, 16-10.50. 6. Dalton Jacobs, T-O-R. 7. Gage Merritt, T-O-R, 15-02.25. 8. Jacob Swearingen, Aso, 15-02.00. 9. Fernando Torres, W-P, 14-10.75. 10. Nathan Sims, T-O-R, 14-05.25. TRIPLE JUMP - 1. Brandon Bissell, WWVA, 39-05.00. 2. Andrew Elmenhurst, DeS, 38-02.50. 3. Austin Conklin, W-P, 35-08.00. 4. Sam Harder, 34-07.00, L-W. 5. Gage Merritt, T-O-R, 31-09.00. 6. Dillan Jacobs, T-O-R, 30-06.00. 7. Sergio Alexis Pena, DeS, 29-10.00. 100- 1. James Thompkins, W-P, 12.09. 2. Tory Knebel, W-P, 12.23. 3. Austin Reisdorph, Pom, 12.68. 4. Robert Warner, T-O-R, 12.70. 5. Billy Brown, W-P, 12.85. 6. DJ Leroue, W-P, 12.88. 7. Brendan Lueck, Pom, 12.91. 8. Alex Dill, W-P, 12.95. 9. Damian Loucks, T-O-R, 13.01. 10. Sam Harder, L-W, 13.04. 110 HURDLES - 1. Billy Brown, W-P, 16.72. 2. Brandon Bissell, WWVA, 17.75. 3. Julian Torez, W-P, 23.26. 4. Jose Esparza, W-P, 24.26. 200 - 1. James Thompkins, W-P, 23.76. 2. Jeff Kent, Gar-Pal, 24.10. 3. Austin Reisdorph, Pom, 24.50. 4. Alex Dill, W-P, 24.50. 5. Logan Wanous, W-P, 25.49. 6. Damian Loucks, Gar-Pal, 25.93. 7. Nick Robertson, Gar-Pal, 26.19. 8. Emmanuel Prado, W-P, 26.35. 9. Jacob Desjardin, Pom, 26.52. 10. Robert Warner, T-O-R, 26.59. 300 HURDLES - 1. Nick Wales, DeS, 41.71. 2. Billy Brown, W-P, 42.51. 3. Sergio Alexis Pena, DeS, 52.19. 4. Julian Torez, W-P, 54.09. 5. Jose Esparza, W-P, 56.06. 400 - 1. James Thompkins, W-P, 52.95. 2. Nate Dalton, Aso, 54.03. 3. Michael Martinez, Aso, 57.50. 4. Kyle Davidson, Aso, 1:00.11. 5. Dominic Kjeldgaard, DeS, 1:00.21. 6. Ryan Hepker, WWVA, 1:18.45. 800 - 1. Jesse Styner, Aso, 2:07.24. 2. Seth Deal, W-P, 2:07.90. 3. Austin Conklin, W-P, 2:17.95. 4. Juan Cortez, DeS, 2:18.63. 5. Kevin Knauff, Gar-Pal, 2:28.97. 6. Michael Wade, Pom, 2:29.70. 7. Gage Merritt, T-O-R, 2:31.33. 8. EJ Meserve, W-P, 2:32.40. 9. Gabe Escalante, W-P, 2:35.73. 10. Douglas Cowdry, Aso, 6:25.91. 1600 - 1. Chase Teigen, Aso, 4:43.90 . 2. Juan Cortez, DeS, 5:09.64. 3. Keaton Sullivan, DeS, 5:27.65. 4. Braden Kimball, DeS, :39.60. 5. Kevin Knauff, Gar-Pal, 5:48.21. 6. Douglas Cowdry, Aso, 6:25.91. 3200 - 1. Chandler Teigen, Aso, 10:42.00. 2. Keaton Sullivan, DeS, 11:55.00. 3. Brian Strobel, Aso, 12:34.00. 100 RELAY - 1. Brown, Dill, Dozier, Thompkins, W-P, 45.99. 2. Knebel, Desjardin, Reisdorph, Lueck, Pom, 46.91. 3. Elmenhurst, Wales, Leconte, Kjeldgaard, DeS, 48.52.

4. Loucks, Sims, Curtis, Warner, T-O-R. 400 RELAY - 1. Elmenhurst, Leconte, Wales, Kjeldgaard, DeS, 3:51.19. 2. Deal, Conklin, Wanous, Dozier, W-P, 3:54. 96, 3. Kent, Bosch, Knauff, Robertson, Gar-Pal, 3:58.67. 4. Relay Team, DeS, 4:18.35.

Team scores - 1. W-P- 159. 2. DeS 96. 3. Aso 87. 4. Pom 66. 5. WWVA, 37. 6. Gar-Pal / Colton 29. 7. L-W 21. 8. T-O-R

Girls

SHOT PUT - 1. Kayla Loop, Aso, 36-03.50. 2. Piper Loop, Aso, 31-11.00. 3. Mackenzie Trzil, Aso, 28-09.00. 4. Hannah Helms, W-P, 27-11.75. 5. Cheyanne Ausman, Aso, 27-11.75. 6. Alex Overton, T-O-R, 26-03.00. 7. Alex Naught, T-O-R, 25-03.50. 8. Brittany Lute, W-P, 24-03.50. 9. Jessie Hathaway, Gar-Pal, 24-01.50. 10. Amanda Bingman, Pom, 24-01.00. DISCUS - 1. Piper Loop, Aso, 105-10. 2. Cheyanne Ausman, Aso, 84-02. 3. Alex Overton, T-O-R, 76-05. 4. Danielle Trzil, Aso, 71-05. 5. Mackenzie Trzil, Aso, 71-05. 6. Amanda Bingman, Pom, 64-10. 7. Jessie Hathaway, Gar-Pal, 58-10. 8. Shanndyn Fyant, Aso, 56-05. 9. Hayley Adamas, T-O-R, 55-05. 10. Gabby Israel, T-O-R, 48-11. JAVELIN - 1. Kindsey Bott, Pom, 107-10. 2. Annie Bailey, L-W, 96-00. 3. Gabby Israel, T-O-R, 82-07. 4. Alex Overton, T-O-R, 81-02. 5. Hannah Helms, W-P, 79-02. 6. Mackenzie Trzil, Aso, 68-07. 7. Brittany Lute, Aso, 68-07. 8. Shania Bailey,L-W, 62-10. 9. Alex Naught, T-O-R, 62-00. 10. Maria Meyers, Pom, 56-02. HIGH JUMP - 1. Allison Wujek, DeS, 5-00.00. 2. Skylar Smith, Aso, 4-08.00. 3. Annie Bailey, L-W, 4-04.00. 4. Olivia Pakootas, T-O-R, 4-02.00. 5. Cassie Thompson, Gar-Pal, 4-02.00. 5. Torrie Koller, Pom, 4-02.00. POLE VAULT - 1. Taylor Prince, Pom, 6-06.00. LONG JUMP - 1. Allison Wujek, DeS, 15-00.25. 2. Brigit Lyons, DeS, 14-03.50. 3. Cassie Thompson, Gar-Pal, 13-09.00. 4. Holly Leenderstsen, Gar-Pal, 13-06.50. 5. Kristin Potter, W-P, 13-05.75. 6. Liezel Lenhart, DeS, 13-04.25. 7. Maddy Witt, W-P, 12-11.00. 8. Olivia Pakootas, T-O-R, 12-10.75. 9. Deanna Melvoin, Pom, 11-11.00. 10. Jordan Porubek, L-W, 11-05.50. TRIPLE JUMP - 1. Rachel Gfeller, St. John- Endicott/ 31-06.25. 2. Cheyenne Loop, Aso, 31-00.00. 3. Ronnie Hulce, W-P, 29-06.00. 4. Maddy Witt, W-P, 29-00.00. 5. Meghan Gfeller, L-W,28-08.00. 6. Deanna Melvoin, Pom, 26-04.50. 7. Cheyenne Miller, Pom, 21-10.00.100 - 1. Cheyenne Loop, Aso, 13.82. 2. Kristin Potter, W-P, 14.14. 3. Cheyanne Ausman, Aso, 14.76. 4. Julia Ristau, Aso, 14.77. 5. Cassie Thompson, Gar-Pal, 14.82. 6. Holly Leendertsen, Gar-Pal, 14.85. 7. Sklyar Smith, Aso, 14.91. 8. Maddie Bogenrief, T-O-R,15.04. 9. Brigit Lyons, DeS, 15.17. 10. Torrie Koller, Pom, 15.21. 100 HURDLES - 1. Allison Wujek, DeS, 17.69. 2. Ronnie Hulce, W-P, 18.43. 3. Brigit Lyons, DeS, 18.49. 4. Hannah Ehlers, WWVA, 18.83. 5. Rachel Gfeller, L-W, 18.89. 6. Melissa Groom, T-O-R, 21.36. 200 - 1. Cassie Thompson, Gar-Pal, 29.12. 2. Julie Ristau, Aso, 29.98. 3. Holly Leendertsen, Gar-Pal, 30.28. 4. Gail Harder,L-W, 30.45. 5. Emily Skay, W-P, 30.82. 6. Maddie Bogenrief, T-O-R, 30.92. 7. Grace Druffle, Gar-Pal, 31.18. 8. Liezel Lenhart, DeS, 31.29. 9. Sonya Mendoza, W-P, 31.68. 10. Melissa Groom, T-O-R, 31.82. 300 HURDLES - 1. Grace Druffle, Gar-Pal, 55.07. 2. Melissa Groom, T-O-R, 58.00. 400 - 1. Cheyenne Loop, Aso, 1:06.72. 2. Jessica Arnzen, WWVA, 1:07.42. 3. Skylar Smith, Aso, 1:10.49. 4. Emily Skay, W-P, 1:11.49. 5. Liezel Lenhart, DeS, 1:14.99. 6. Hannah Ehlers, WWVA, 1:19.26. 800 - 1. Madeline Eggleston, Aso, 2:41.96. 2. Shania Bailey, L-W, 2:46.36. 3. Jordan Porubek, L-W, 2:57.44. 1600 - 1. Lucy Eggleston, Aso, 13:09.14, 2. Sadie Johnson, Aso, 13:10.01. 3. Meghan Gfeller, L-W, 13:46.85. 100 RELAY - 1. Naught, Israel, Littleton, Bogenrief, 59.51, L-W. 2. Collins, Koller, Melvoin, Miller, 59.71, Pom. 3. A. Bailey, Porubek, S. Bailey, Harder, 59.77, L-W. 200 RELAY - 1. Deal, Skay, Hulce, Potter, 1:59.87, W-P. 2. Harder, S. Bailey, Gfeller, A. Bailey, 2:04.57, L-W. 3. Pakootas, Littleton, Perry, Bogenrief, 2:07.51, T-O-R. 4. Collins, Miller, Melvoin, Koller, 2:10.99, Pom.

Team scores - 1. Aso 152. 2. L-W 66. 3. T-O-R 57. 4. W-P-Prescott 49. 5. DeS 47. 6. Gar-Pal 40.5. 7. Pom 35.5. 8. WWVA 25.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment