Blue Devil tracksters to state meet

Advertisement

RICHLAND - The Wa-Hi Blue Devils track boys track team finished third in regionals behind performances from Blake Gerling and Kyle Jameson in the hurdles.

"It was amazing to have Blake and Kyle finish first and second in both hurdling events," Wa-Hi coach Eric Hisaw said. "I can't remember the last time that has happened at regionals. Both of them have legitimate shots to do really, really well at the state competition."

The Blue Devils girls team finished 11th out of 13 teams and qualified the one girl on to state, Katarina Tondavong, with a third place in the discus (116-04).

"Katarina really suprised everybody and threw a 13-foot personal record to get a 116 feet, 4 inches and qualify for state. It was amazing."

Also very noteworthy on the boys side was Logan Reardon, who made it to the finals in every throwing event and that was "really special and unique," Hisaw said.

The girls 4x400 relay team of Ashley Cornia, Dominique Cox, Rachel Nelson and Maggie Callan qualified with a third-place finish (4:03.68), even after a botched hand-off and a stumble on the last leg of the race.

The boys 4x400 team finished second with Kyle Jameson, Greggory Heller, Jonah Hoe and Blake Gerling (3:25.40).

Jonah Hoe jumped to a 22-01.50 in the long jump to finish second.

"It was a really, really great day to be a Blue Devil," Hisaw said.

Boys

100 - 1. Isaiah Brandt-Sims, WENA, 10.70. 2. Wes Bailey, MEAD, 11.06. 3. Evan Maack, MEAD, 11.21.

200 - 1. Isaiah Brandt-Sims, WENA, 21.91. 2. Wes Bailey, MEAD, 22.38. 3. Coleton Fitzgerald, LCLK, 22.68.

400 - 1. Wes Bailey, MEAD, 48.67. 2. Nick Boersma, WENA, 50.27. 3. Coleton Fitzgerald, LCLK, 50.62.

800 - 1. Nick Boersma, WENA, 1:59.15. 2. Drew Schreiber, EISN, 1:59.90. 3. Joseph Know, DVIS, 1:59.96.

1600 - 1. Jacob Smith, WENA, 4:11.96. 2. Conor McCandless, GONZ, 4:12.53. 3. Santos Vargas, EISN, 4:12.87.

3200 - 1. Andrew Gardner, MEAD, 9:01.77. 2. Santos Vargas, EISN, 9:01.82. 3. Jacob Smith, WENA, 9:02.19.

110 HURDLES - 1. Blake Gerling, WALA, 15.02. 2. Kyle Jameson, WALA, 15.30. 3. Dennzell Mickelson, RICH, 15.42.

300 HURDLES - 1. Blake Gerling, WALA, 38.37. 2. Kyle Jameson, WALA, 39.64. 3. Austin Lynn, DVIS, 39.88.

4X100 - 1. MEAD (Evan Maack, Wes Bailey, Austin Stone, Gunnar Kayser) 42.31. 2. WENA (Phillip Moore, Blake Aguilar, Spencer Smith, Isaiah Brandt-Sims), 42.95. 3. LCLK (Deandre Williams, Coleton Fitzgerald, Alex McClendon, Brennan Schon) 43.29.

4X400 - 1. WENA (Nick Boersma, Isaiah Brandt-Sims, Jack Dunley, Spencer Wilson) 3:24.78. 2. WALA (Kyle Jameson, Greggory Heller, Jonah Hoe, Blake Gerling), 3:25.40. 3. CVAL (Natoine Lively, Austin Hatten, Grayson Sykes, Adam Chamberlain) 3:27.06.

SHOTPUT - 1. Aaron Cunningham, HANF, 51-04.75. 2. Durran Bates, NCNT, 50-07.00. 3. Forrest Reading, KAMI, 50-00.00.

DISCUS - 1. Damon Unland, FERR, 181-01. 2. Joshua Syrotchen, LCLK, 178-05. 3. Dennis Christensen, RICH, 161-06.

JAVELIN - 1. Joey Payne, RICH, 191-07. 2. Same Hilmes, MEAD, 187-09. 3. Carson Fuller, FERR, 186-05.

HIGH JUMP - 1. Carson Murray, RGSK, 6-04.00. 2. Killion McGinnis, WENA, 6-04.00. 3. Austin Sparks, CHIA, 6-03.00.

POLE VAULT - 1. Cameron Law, MSLK, 14-00.00. 2. Blase Neumann, MEAD, 14-00.00. 3. Drew Brown, CVAL, 13-09.00.

LONG JUMP - 1. Brennan Schon, LCLK, 22-03.50. 2. Jonah Hoe, WALA, 22-01.50. 3. Payton Radliff, RICH, 21-04.00.

TRIPLE JUMP - 1. Carson Murray, RGSK, 42-09.25. 2. Mark Seely, CVAL, 42-03.00. 3. Ryan Scherich, CVAL, 41-07.75.

Team scores - 1. Mead 125. 2. Wenatchee 87. 3. Walla Walla 73. 4. Lewis and Clark 66.5. 5. Joel Ferris 64.5. 6. Richland 60. 7. Central Valley 51. 8. Eisenhower 35. 9. A.C. Davis 30. 10. Gonzaga Prep 10. Rogers-Spokane 20 12. Moses Lake 17. 13. Chiawana 13.

Girls

100 - 1. Christie Adams, WENA, 12.68. 2. Tymen Grant, MEAD, 12.75. 3. Alyssa Powell, RICH, 12.81.

200 - 1. Christie Adams, WENA, 25.62. 2. Alyssa Powell, RICH, 25.76. 3. Monica Mueller, FERR, 26.24.

400 - 1. Ellie Heiden, KAMI, 57.73. 2. Angelique Whistocken, KNWK, 59.29. 3. Amy Pfaff, HANF, 1:00.18.

800 - 1. Lauren Perry, RICH, 2:18.55. 2. Dannie Baird, LCLK, 2:19.51. 3. Marissa Dotter, WENA, 2:20.20.

1600 - 1. Lauren Perry, RICH, 5:13.14. 2. Lindsey Bradley, RICH, 5:13.41. 3. Mayra Chavez, EISN, 5:13.50.

3200 - 1. Lindsey Bradley, RICH, 11:16.96. 2. Mayra Chavez, EISN, 11:21.93. 3. Alexandria Moore, CVAL, 11:22.26.

100 HURDLES - 1. Sadie Sparks, CHIA, 15.16. 2. Audrey Ketcham, WENA, 15.62. 3. Nicole Dorsey, WENA, 15.68.

300 HURDLES - 1. Sadie Sparks, CHIA, 44.77. 2. Alysha Overland, MSLK, 44.94. 3. Nicole Dorsey, WENA, 45.53.

4X100 - 1. MEAD, 48.87. 2. MSLK, 49.05. 3. FERR, 49.40.

4X200 - 1. WENA, 1:45.56. 2. RICH, 1:45.72. 3. FERR, 1:47.90.

4X400 - 1. MSLK, 4:00.52. 2. CVAL, 4:02.41. 3. WALA, 4:03.68.

SHOTPUT - 1. Courtney Hutchinson, MEAD, 44-10.00. 2. Meaghan Nelson, MEAD, 36-08.50. 3. Gabby Hinojosa, SRDG, 39-06.00.

DISCUS - 1. Sadie Nielsen, MSLK, 125-06. 2. Meaghan Nelson, MEAD, 122-10. 3. Katrina Tondavong, WALA, 116-04.

JAVELIN - 1. Angelique Whistocken, KNWK, 126-07. 2. Gianna Damiano, MTSP. 3. Gabby Hinojosa, SRDG, 166-03.

HIGH JUMP - 1. Audrey Ketcham, WENA, 5-06.00. 2. Mariah Cunningham, CVAL, 5-04.00. 3. Sadie Sparks, CHIA, 5-02.00.

POLE VAULT - 1. Elizabeth Quick, RICH, 12-00.00. 2. Natalya Pawluk, MEAD, 10-00.00. 3. Maya Bowton, FERR, 9-09.00.

LONG JUMP - 1. Kyra Brannan, KAMI, 16-11.00. 2. Amanda Koynenbelt, SHAD, 16-10.75. 3. Savannah Hoekstra, CVAL, 16-11.75.

TRIPLE JUMP - 1. Sarah Pierce, CHIA, 36-11.00. 2. Hannah Hudson, LCLK, 36-03.75. 3. Jade Redmon, MEAD, 36-00.00

Team scores - 1. Richland 101. 2. Mead 97.75. 3. Wenatchee 80.5. 4. Central Valley, 72. 5. Moses Lake 64. 6. Joel Ferris 58.25. 7. Chiawana 55. 8. Eisenhower 50. 9. Lewis and Clark 43. 10 Gonzaga Prep 33. 11. Walla Walla 22. 12. Rogers-Spokane 12.25. 13. A.C. Davis 7.25.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

4 free views left!