Waitsburg-Prescott, DeSales track athletes at Prosser Rotary Invitational

Advertisement

PROSSER, Wash. — Waitsburg-Prescott’ boys track team each placed 10th Saturday at the 18-team Prosser Rotary Invitational. The DeSales’ girls finished 11th in the team standings.

The DeSales boys placed 17th and W-P’s girls didn’t score any team points.

Seth Deal highlighted the event for W-P, finishing first in the 3200 meters (9:57.73) and and second (4:33.47) in the 1600 meters.

Deal’s time in the 1600 was a personal record by five seconds.

“Seth (Deal) really concentrated on his 1600 times and he got a good improvement on it,” W-P coach Jeff Bartlow said. “He was our athlete of the day.”

W-P’s Ben Shafer placed third in both the shot put (46-11.00) and discus (129-08).

Both efforts were personal records for Shafer.

W-P’s Selina Benito, Adriana Benito, Jajaira Barragan and Blanca Quiroz led the W-P girls’ efforts at the meet, finishing 14th in the 4x200 relay.

Allison Wujek led the way for the DeSales girls. She placed first in the high jump (5 feet, 2 inches) and second in the 100 hurdles (16.31).

Juan Cortez placed fourth in the 3200 meters for DeSales (10:19.07).

Andrew Elemenhurst threw a 20-foot personal record in the javelin, finishing fifth at 161-00.

“Allison Wujek and Juan Cortez were the top performers for us,” DeSales coach Michael Scheel said. “But then again Andrew Elmenhurst threw an amazing personal record.”

Top 15 Local Placers

BOYS

800 — 9. Tewedros McDowell, W-P 2:13.24; 12. Jada Alfred, W-P, 2:15.33.

1600 — 2. Seth Deal, W-P, 4:33.47; 10. Austin Condklin, W-P, 4:52.73.

3200 — 1. Seth Deal, W-P, 9:57.73; 4. Juan Cortez, DeS, 10:19.07.

110 HURDLES — 10. Brendan Donovan, W-P, 17.58.

4X100 — 14. Dalton LaRue, Brendan Donovan, Alex Dill, James Thompkins, W-P, 46.79.

4X400 — 7. Kobie Brown, Kevin Aquino, Tebo Martinelle, Dalton LaRue, W-P, 46.79; 8. Isaiah Scheel, Dominic Kjeldgaard, Andrew Elmenhurst, Braden Kimball, DeS, 3:43.66.

SHOT PUT — 3. Ben Shafer, W-P, 46-11.00; 11. Brendan Donovan, W-P, 40-11.00.

DISCUS — 3. Ben Shafer, W-P, 129-08.

JAVELIN — 5. Andrew Elmenhurst, DeS, 161-00.

HIGH JUMP — 9. Kobie Brown, W-P, 5-04.00; Jessie Rawson, W-P, 5-02.00.

LONG JUMP — 15. Owen Lanning, W-P, 18-07.00.

TRIPLE JUMP — 9. Owen Lanning, W-P, 38-11.50.

Girls

800 — 14. Anna Ruthven, DeS, 2:49,91.

100 HURDLES — 2. Allison Wujek, DeS, 16.31.

300 HURDLES — 7. Brigit Lyons, DeS, 51.34.

4X200 — 12. Amy Elmenhurst, Brittany Lemons, Anna Ruthven, Allison Wujek, DeS, 2:00.83; 14. Selina Benito, Adriana Benito, Jajaira Barragan, Blanca Quiroz, W-P, 2:15.01.

HIGH JUMP — 1. Allison Wujek, DeS, 5-02.00.

LONG JUMP — 6. Allison Wujek, DeS, 15-02.75.

TEAM SCORES

Boys

  1. Hanford 120.5

  2. West Valley-Spokane 83.5

  3. Prosser 52

ALSO

  1. Waitsburg-Prescott 32

  2. DeSales 10

Girls

  1. Ellensburg 113.5

  2. West Valley-Yakima 110

  3. Prosser 71

ALSO

11, DeSales 23

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in