Cowboys descend on Walla Walla for Fair rodeo

Advertisement

WALLA WALLA — Timed events cowboys descend on Walla Walla with a force bright

Steer wrestler Miller to be at Wal-Mart today

WALLA WALLA — World champion steer wrestler Jason Millr is making an appearance at the College Place Wal-Mart from 4-5:30 p.m. today to promote Family Fun Day at the Walla Walla Fair and Frontier Days.

Miller, who is featured in a display at the store, is signing autographs and taking pictures during his appearance.

and early Tuesday morning at 7 when the Frontier Days Rodeo commences at the Walla Walla Fairgrounds.

Frontier Days Rodeo

At WW Fairgrounds

Entry List

BAREBACK RIDING (39) — Brian Bain, Culver, Ore.; Kyle Bowers, Brooks, Alberta; Kyle Brennecke, Grain Valley, Mo.; Clint Cannon, Waller, Texas; Richard Champion, The Woodlands, Bershire, England; Casey Colletti, Pueblo, Colo.; Jesse Davis, Power, Mont.; Denny Grant, Minden, Nev.; Cody DeMers, Kimberly, Idaho; Chase Erickson, Helena, Mont.; Mac Erickson, Sundance, Wyo.; Kaycee Feild, Payson, Utah; Austin Foss, Terrebonne, Ore.; George Gillespie IV, Placerville, Calif.; Seth Hardwick, Laramie, Wyo.; Kenny Haworth, Terrebonne, Ore.; Morgan Heaton, Paradise, Utah; Tilden Hooper, Carthage, Texas; R.C. Landingham, Pendleton; Tyrel Larsen, Inglis, Manitoba; Will Lowe, Canyon, Texas; Justin McDaniel, Porum, Okla.; Tom McFarland, Bowie, Texas; Ethan McNeill, Grantsville, Utah; Josh Molnar, The Dalles, Ore.; Tyler Nelson, Victor, Idaho; Tom O’Connell, Zwingle, Iowa; David Peebles, Redmond, Ore.; Steven Peebles, Redmond, Ore.; Taylor Price, Huntsville, Texas; Caine Riddle, Vernon, Texas; Tyler Scales, Severance, Colo.; Seth Shelton, Kennewick; Jared Smith, Cross Plains, Texas; Matthew Smith, Leesville, La.; Wes Stevenson, Lubbock, Texas; Bill Tutor, Huntsville, Texas; Morgan Wilde, McCammon, Idaho; Kash Wilson, Gooding, Idaho.

SADDLE BRONC RIDING (45) — Jesse Bail, Camp Creek, S.D.; Wyatt Barstow, Springview, Neb.; Justin Berg, Wainwright, Alberta; Levi Berry, Morgan, Utah; Mert Bradshaw, Eagle Point, Ore.; Jake Brown, Eckville, Alberta; Ad Bugenig, Ferndale, Calif.; Luke Butterfield, Ponoka, Alberta; Tyler Corrington, Hastings, Minn.; Jacob Crawleyk, Stephenville, Texas; Sterling Crawford, Stephenville, Texas; Troy Crowser, Whitewood, S.D.; Steven Dent, Mullen, Idaho; Cole Elshere, Faith, S.D.; Max Filippini, Battle Mountain, Nev.; Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta; Layton Green, Meeting Creek, Alberta; Dusty Hausauer, Dickinson, N.D.; Tab Hildreth, Gunnison, Colo.; Dawson Jandreau, Kennebec, S.D.; Chet Johnson, Sheridan, Wyo.; J.D. Johnson, Trementon, Utah; Samuel Kelts, Millarville, Alberta; Kurtis Koeppen, Challis, Idaho; Nick Laduke, Livermore, Calif.; Tyrel Larsen, Inglis, Manitoba; Ben Londo, Pendleton; Ryan MacKenzie, Homedale, Idaho; Bryan Martinat, Marsing, Idaho; Landon Mecham, Tropic, Utah; RayTom Meiers, Mills, Wyo.; Jeramy Ray Melancon, Huntsville, Texas; Cole Neely, Duchess, Alberta; Brady Nicholes, Hoytsville, Utah; John Redig, Casper, Wyo.; Brad Rudolf, Winnemucca, Nev.; Cort Scheer, Elsmere, Neb.; Chuck Schmidt, Keldron, S.D.; Chad Thomson, Black Diamond, Alberta; Dean Wadsworth, Ozona, Texas; Alex Wright, Milford, Utah; Cody Wright, Milford, Utah; Jake Wright, Milford, Utah; Jesse Wright, Milford, Utah; Spencer Wright, Milford, Utah.

BULL RIDING (45) — Cole Allen, Keizer, Ore.; Travis Atkinson, Lehi, Utah; Lane Bailey, Joseph, Ore.; Josh Barentine, Johnson’s Bayou, La.; Dakota Beck, Prescott; Jasen Beck, Prairieville, La.; Chandler Bounds, Lubbock, Texas; Cody Campbell, Summerville, Ore.; Paul Coppini, Kuna, Idaho; Jarrod Craig, Hillsboro, Texas; Lon Danley, Tularosa, N.M.; Cooper Davis, Jasper, Texas; Cole Echols, Elm Grove, La.; Tag Elliott, Thatcher, Utah; Clayton Foltyn, Winnie, Texas; Patrick Geipel, Elbert, Colo.; Tyler Gorham, Lebanon, Ore.; Hutch Haslam, Morgan, Utah; Stephen Hopkins, Fruitland, Idaho; Elliot Jacoby, Fredricksburg, Texas; Jed Jones, Garden Valley, Idaho; Ardie Maier, Timber Lake, S.D.; Corehy Maier, Timber Lake, S.D.; Korey Maier, Timberlake, S.D.; Dalles Mason, Weiser, Idaho; Joe Meling, Pendleton; Travis Miller, Brogan, Ore.; Cheyne Olney, Toppenish, Wash.; Johnny Owens, Hereford, Ore.; Matt Pojanowski, Woodbury, Mont.; Shawn Proctor, Tooele, Utah; Kaycee Rose, Clovis, Calif.; Chris Roundy, Spanish Fork, Utah; Beau Schroeder, China, Texas; Wesley Silcox, Santaguin, Utah; Cain Smith, Adams, Ore.; Dustin Smith, St. Paul, Ore.; Mike Sparks, Caldwell, Idaho; Jordan Wacey Spears, Redding, Calif.; Brett Stall, Detroit Lakes, Minn.; Ty Wallace, Collbran, Colo.; Bobby Welsh, Gillette, Wyo.; Tyler Willis, Wheatland, Wyo.; Steve Woolsehy, Payson, Utah.

STEER WRESTLING — (85) Brad Armes, Ponder, Texas; Stan Branco, Chowchilla, Calif.; Luke Branquiinho, Los Alamos, Calif.; Seth Brockman, Wheatland, Wyo.; Joe Buffington, Wheatland, Wyo.; Billy Bugenig, Ferndale, Calif.; Cody Cabral, Hilo, Hawaii; Chance Campbell, Alpine, Texas; Russell Cardoza, Terrebonne, Ore.; Beau Clark, Belgrade, Mont.; Hunter Cure, Holliday, Texas; Tony Currin, Dayton; Riley Duvall, Checotah, Okla.; Dakota Eldridge, Elko, Nev.; Ty Erickson, Helena, Mont.; Chason Floyd Buffalo, S.D.; Chance Gartner, Pasco; Gary Gilbert, New Underwood, S.D.; Scott Goodwin, Eltopia, Wash.; Dean Gorsuch, Gering, Neb.; Josh Graff, Ainsworth, Neb.; Morgan Grant, New Waverly, Texas; Lee Graves, Calgary, Alberta; John Green, La Grande, Ore.; Taylor Gregg, Touchet; Ryan Grenell, Kennewick; Nick Guy, Sparta, Wis.; Nik Hamm, Rapid City, S.D.; Olin Hannum, Ogden, Utah; Clayton Hass, Terrell, Texas; Jule Hazen, Ashland, Kan.; Kyle Irwin, Robertsdale, Alberta; Brad Johnson, Reva, S.D.; K.C. Jones, Decatur, Texas; Blake Knowles, Heppner, Ore.; Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore.; Cody Kroul, Solon, Iowa; Tait Kvistad, Grover, Colo.; Sterling Lambert, Fallon, Nev.; Tom Lewis, Lehi, Utah; Jordan Luenella, Seattle; Casey Martin, Sulphur, La.; Dalton Massey, Hermiston; Brad McGilchrist, Marysville, Calif.; Payden Kime McIntyre, Douglas, Wyo.; Casey McMillen, Redmond, Ore.; Dru Melvin, Hebron, Neb.; Straws Milan, Cochrane, Alberta; Tanner Milan, Cochrane, Alberta; Jason Miller, Lance Creek, Wyo.; Clayton Moore, Pouce Coupe, B.C.; Clayton Morrison, Cavalier, N.D.; Sean Mulligan, Coleman, Okla.; Bradley Olson, Pendleton; Tyler Pearson, Louisville, Miss.; Cody Pratt, Pueblo, Colo.; Christian Radabaugh, Prineville, Ore.; Matt Reeves, Cross Plains, Texas; Justin Resseman, Colbert, Wash.; Jake Rinehart, Highmore, S.D.; Alex Robertson, Tumalo, Ore.; Jake Rowen, Halfway, Ore.; Sean Santucci, Prineville, Ore.; Craig Schaffeld, The Dalles, Ore.; Justin Shaffer, Hallsville, Texas; Sam Shelton, Kennewick; Les Shepperson, Midwest, Wyo.; Ty Sherman, Pendleton; Ben Shofner, Jasper, Texas; Cooper Shofner, Huntsville, Texas; Jacob Shofner, Huntsville, Texas; Ryle Smith, Oakdale, Calif.; Wyatt Smith, Rexburg, Idaho; Jimmy Sparing, Helena, Mont.; Wade Sumpter, Fowler, Colo.; B.J. Taruscio, Walla Walla; Travis Taruscio, Stanfield, Ore.; Jason Thompson, Benton, Ariz.; Ethan Thouvenell, Wittmann, Ariz.; Chad Van Campen, Granada, Colo.; Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo.; Tyler Waguespack, Gonzales, La.; Andy Weldon, Greenleaf, Idaho; Colin Wolfe, Wenatchee; Guy Smith, Lewiston, Idaho.

CALF ROPING (61) — Nate Baldwin, Blackfoot, Idaho; Trevor Brazille, Decatur, Texas; Boe Brown, Valentine, Neb.; Blair Burk, Durant, Okla.; Bradley Bynum, Sterling City, Texas; Russell Cardoza, Terrebonne, Ore.; Jesse Clark, Portales, N.M.; Jeff Coehlo, Echo, Ore.; Clif Cooper, Decatur, Texas; Tuf Cooper, Decatur, Texas; Blake Deckard, Wagoner, Okla.; Chant DeForest, Wheatland, Wyo.; Tyson Durfey, Colbert, Wash.; Dakota Eldridge, Elko, Nev.; Shane Erickson, Terrebonne, Ore.; Jared Ferguson, Cottonwood, Calif.; Chad Finley, Mount Vernon, Ore,.; Josh Graff, Ainsworht, Neb.; Morgan Grant, New Waverly, Texas; Adam Gray, Seymour, Texas; Hale Garrett, Snyder, Texas; Shane Hanchey, Sulphur, La.; Jake Hannum, Plain City, Utah; Hunter Harrin, Apache, Okla.; Seth Hopper, Stanfield, Ore.; Houston Hutto, Tomball, Texas; Ryan Jarrett, Comanche, Okla.; Chad Johnson, Cut Bank, Mont.; Dane Kissack, Spearfish, S.D.; Scott Kormos, Teague, Texas; Monty Lewis, Hereford, Texas; Landon McClaugherty, Tilden, Texas; Jack McGuire, Hermiston; Nolan Mobley, Kent, Ore.; Roger Nonella, Klamath Falls, Ore.; Cody Ohl, Hico, Texas; Joseph Parsons, Marana, Ariz.; Jake Pratt, Ellensburg, Wash.; Riley Pruitt, Gering, Neb.; Troy Pruitt, Gering, Neb.; Rhen Richard, Roosevelt, Utah; Chase Richter, Weatherford, Texas; Reese Riemer, Stinnett, Texas; EJ Roberts, Stephenville, Texas; Clint Robinson, Spanish Fork, Utah; Jason Schaffer, Broadus, Mont.; Clay Schricker, Adrian, Ore.; Bryson Seachrist, Apache, Okla.; Clayton Shaw, Alvord, Texas; Matt Shiozawa, Chubbuck, Idaho; Shane Slack, Idabel, Okla.; Caleb Smith, Yorktown, Texas; Ryle Smith, Oakdale, Calif.; Sterling Smith, Stephenville, Texas; Taylor Smith, Hobbs, N.M.; Cory Solomon, Prairie View, Texas; Cade Swor, Winnie, Texas; Trevor Thiel, Greeley, Colo.; Stetson Vest, Childress, Texas; Ryan Watkins, Dublin, Texas; Chase Williams, Stephenville, Texas.

TEAM ROPING (106, 53 teams) — Randon Adams, Loganville, Nev.; Allen Bach, Weatherford, Texas; Joel Bach, Rhome, Texas; Ernie Bacon, Adna, Okla.; Brandon Beers, Powell Butte, Ore.; Dale Benevides, Naalehu, Hawaii; Shawn Bessette, Vaughn, Mont.; Dustin Bird, Cut Bank, Mont.; Ty Blasingame, Ramah, Colo.; J.W. Borrego, Pueblo West, Colo.; Trevor Brazile, Decatur, Texas; Luke Brown, Stephenville, Texas; J.C. Cabral, Hilo, Hawaii; Twister Cain, Gonzales, Texas; B.J. Campbell, Aguila, Ariz.; Bucky Campbell, Benton City, Wash.; Russell Cardoza, Terrebonne, Ore.; Andy Carlson, Hermiston; Shay Carroll, La Junta, Colo.; Tyler Coen, Port Orchard, Wash.; Clay O’Brien Cooper, Gardernville, Nev.; Jim Ross Cooper, Monument, N.M.; Tuf Cooper, Decatur, Texas; Jade Corkill, Fallon, Nev.; Charly Crawford, Prineville, Ore.; Brooks Dahozy, Window Rock, Ariz.; Kevin Daniel, Franklin, Tenn.; Justin Davis, Madisonville, Texas; Justin Davis, Cottonwood, Calif.; Cole Davison, Madisonville, Texas; Zayne Dishion, Bishop, Calif.; Kaleb Driggers, Albany, Ga.; Paul Eaves, Lonedell, Mo.; Shane Erickson, Terrebonne, Ore.; Brent Falon, Yakima; Jack Fiscsher, Ellensberg, Wash.; Travis Graves, Jay, Okla.; Clayton Hansen, Ontario, Ore.; Brock Hanson, Grand Junction, Colo.; Buddy Hawkins II, Columbus, Kan.; Drew Horner, Plano, Texas; Garrett Jess, Coulee City, Wash.; Trey Johnson, Boyd, Texas; Matt Kasner, Cody, Neb.; Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas; Tate Kirchenschlager, Bluffdale, Texas; Kory Koontz, Sudan, Texas; Doug Kroeplin, Highmore, S.D.; Blaine Linaweaver, Irvine, Calif.; Jake Long, Coffeyville, Kan.; Colby Lovell, Madisonville, Texas; Martin Lucero, Stephenville, Texas; Chad Masters, Cedar Hill, Tenn.; Landon McClaugherty, Tilden, Texas; Brady Minor, Ellensburg, Wash.; Jake Minor, Ellensburg, Wash.; Riley Minor, Ellensburg, Wash.; Caleb Mitchell, Mason, Texas; Spencer Mitchell, Colusa, Calif.; Christian Morris, Freer, Texas; Bobby Mote, Culver, Ore.; David Motes, Tolar, Texas; Ryan Motes, Weatherford, Texas; J.C. Niesen, Corning, Calif.; John O’Connor, Mountain Home, Idaho; Logan Olson, Flandreau, S.D.; Bryce Palmer, Milton-Freewater; Cory Petska, Marana, Ariz.; Monty Jo Petska, Turlock, Calif.; Coleman Proctor, Pryor, Okla.; Rhen Richard, Roosevelt, Utah; Matt Robertson, Augusta, Mont.; Arky Rogers, Lipan, Texas; Erich Rogers, Round Rock, Ariz.; Garrett Rogers, Adams, Ore.; Rick Sartain, Dover, Okla.; Jesse Sheffield, Delta, Colo.; Matt Sherwood, Pima, Ariz.; Colby Siddoway, Hooper, Utah; Rich Skelton, Llano, Texas; Clay Smith, Broken Bow, Okla.; Jake Smith, Broken Bow, Okla.; Patrick Smith, Lipan, Texas; Sid Sporer, Cody, Wyo.; Cully Stafford, Prineville, Ore.; Jake Stanley, Hermiston; Tavis Stockdale, Portland, Ore.; Chace Thompson, Munday, Texas; Ryan Tittel, Pueblo, Colo.; Garrett Tonozzi, Fruita, Colo.; Brady Tryan, Huntley, Mont.; Chase Tryan, Helena, Mont.; Clay Tryan, Billings, Mont.; Travis Tryan, Billings, Mont.; Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz.; Blaine Vick, Dublin, Texas; Kollin VonAhn, Blanchard, Okla.; Travis Whitlow, Queen Creek, Ariz.; Tyler Whitlow, Queen Creek, Ariz.; C.R. Wilken, Templeton, Calif.; Travis Woodard, Stockton, Calif.; Walt Woodard, Stephenville, Texas; Will Woodfin, Marshall, Texas; Matt Zancanella, Aurora, S.D.; Tommy Zuniga, Centerville, Texas; Ryan Powell, Caldwell, Idaho.

STEER ROPING (46) — J.W. Borrego, Pueblo West, Colo.; Trevor Brazile, Decatur, Texas; Fred Brown, Colbert, Wash.; Tygh Campbell, Athena; Mike Chase, McAlester, Okla.; Dave Clark, Terrebonne, Ore.; Jade Corkill, Fallon, Nev.; Bryce Davis, Ovalo, Texas; Jason Evans, Huntsville, Texas; Vin Fisher Jr., Andrews, Texas; Dan Fisher, Andrews, Texas; J. Tom Fisher, Andrews, Texas; Chris Glover, Keenesburg, Colo.; Brett Hale, Tenino, Wash.; Garrett Hale, Snyder, Texas; Van Hale, Snyder, Texas; Rod Hartness, Pawhuska, Okla.; Chet Harren, Pawhuska, Okla.; Richard Hughes, Cedarville, Calif.; Steve Hurn, White Salmon, Wash.; Cody Lee, Gatesville, Texas; Brent Lewis, Pinon, N.M.; Jim Locke, Miami, Texas; R.A. Lovell, Canby, Ore.; Landon McClaugherty, Tilden, Texas; Howdy McGinn, North Powder, Ore.; Rocky Patterson, Pratt, Kan.; Brodie Poppino, Big Cabin, Okla.; Brad Prather, Skiatook, Okla.; Tony Reina, Wharton, Texas; Corey Ross, Liberty Hills, Texas; Casey Sisk, Corona, N.M.; Scott Snedecor, Fredericksburg, Texas; Tom Sorey, Pendleton; Fred Steen, Enterprise, Ore.; Joe Talbot, Pendleton; Jess Tierney, Hermosa, S.D.; Trey Wallace, George West, Texas; Jim Ward, Pendleton; Scott Welch, Midland, Texas; Joe Wells, Cisco, Texas; Randy Wells, Cisco, Texas; JB Whatley, Gardendale, Texas; J.P. Wickett, Sallisaw, Okla.; Ralph Williams, Skiatook, Okla.; Kim Ziegelgruber, Edmonds, Okla.

BARREL RACING (73) — Nicole Aichele, Walla Walla; Whitney Baker, Stephenville, Texas; Kelli Barichello, Kennewick; Sammi Bessert, Loma, Colo.; Sydni Blanchard, Albuquerque, N.M.; Shada Brazile, Decatur, Texas; Randy Rae Britt, Echo, Ore.; Pamela Capper, Cheney, Wash.; Sherry Cervi, Marana, Ariz.; Trula Churchill, Valentine, Neb.; Amy Coelho, Echo, Ore.; Callahan Crossley, Hermiston; Sandy Crow, West Richland; Jaclyn Culham, Athena; Andrea Daniells, Waitsburg; Katie Davis, Adrian, Ore.; Natalie Deking, Pasco; Kassidy Dennison, Tohatchi, N.M.; Chandra Eng, Stanfield, Ore.; Sierra Ferguson, Madras, Ore.; Morgan Figueroa, Bandera, Texas; Natalie Foutch, Eldora, Iowa; Viki Friedrich, Salkum, Wash.; Lexie Goss, Redmond, Ore.; Krista Graff, Ainsworth, Neb.; Kathy Grimes, Medical Lake, Wash.; Berna Haberman, Ellensburg, Wash.; Marguerite Happy, Santa Clarite, Calif.; Jeni Hayes, Kennewick; Jodi Hoctor, Hermiston; Taylor Jacob, Carmine, Texas; Shy-Anne Jarrett, Comanche, Okla.; Sarah Jones, Pueblo, Colo.; Kim Kammenzind, Touchet; Kelli Kayser, Condon, Ore.; Tracy Kenyon, Pendleton; Kym LaRoche, Arlington, Wash.; Libby Lewis, Benton City, Wash.; Timi Lickley, Jerome, Idaho; Benette Little, Ardmore, Okla.; Christy Loflin, Franktown, Colo.; Brenna Loften, Selah, Wash.; Torri Longgood, Hermiston; Jaclyn Lynch, Walla Walla; Josie Masden, Goldendale, Wash.; Shawn Massey, Hermiston; Brenda Mays, Terrebonne, Ore.; Kate McCaw, Walla Walla; Bobo McMillan, Walla Walla; Jane Melby, Burneyville, Okla.; Serena Mote, Brush Prairie, Wash.; Marvel Murphy, Las Vegas; Katie Olson, Halfway, Ore.; Brittany Pozzi, Victoria, Texas; Savannah Rehm, Culver, Ore.; Christina Richman, Glendora, Calif.; Nicole Riggle, Scottsdale, Ariz.; Sheena Robbins, Fresno, Calif.; Kim Schulze, Larksur, Colo.; Lindsay Sears, Nanton, Alberta; Tami Semas, Prinveille, Ore.; Cindy Smith, Hobbs, N.M.; Debbie Stahl, Pendleton; Danna Stovner, Prineville, Ore.; Fallon Taylor, Whitesboro, Texas; Allison Vankoll, Brush Prairie, Wash.; Mark Walker, Ennis, Texas; Michelle Warren, Walla Walla; Barbra West, Oak Harbor, Wash.; Syd Wheeler, Porterville, Calif.; Julie Williams, Athena; Cindy Woods, Newberg, Ore.; Tomy Wright, Benton City, Wash.

The best the Professional Rodeo Cowboys Association has to offer will be in the fairgrounds arena for riding and roping action in four events: Tie-down roping, steer wrestling, team roping and steer roping.

The first round of all four events plus the entire second round of steer roping will be completed during Tuesday’s slack, which is free of charge and open to the public. The second round of tie-down roping, team roping and steer wrestling will also begin on Tuesday and will be completed during the three Frontier Days’ nightly performances that begin Friday.

The Friday-through-Sunday performances begin at 7 p.m. and will also include competition in the three rough stock events — saddle bronc riding, bareback bronc riding and bull riding — as well as women’s barrel racing.

Growney Brothers Rodeo Company of Red Bluff, Calif., is once again providing the stock for all of the events.

The PRCA’s leading money winners in all four of the timed events have entered Frontier Days. Likewise, all-around leader Trevor Brazile of Decatur, Texas, will also be on hand as he attempts to add to the $159,313 already in his bank account.

Brazile, who is the richest cowboy in PRCA history — $1,852,631 in career earnings through 2012 — and a 10-time all-around champion, has proved to be an equal opportunity winner in 2013. He’s the third-ranked steer roper on the PRCA circuit with earnings of $49,021, ranks ninth in calf roping where he has pocketed $56,104 and is ninth in team roping with a bankroll of $54,189.

Coming into the week, Brazile held a comfortable $53,000 advantage over another Decatur cowboy, Tuf Cooper of the famed Cooper rodeo family, in the battle for the all-around championship.

Cooper thus far has cashed in checks for $105,834, the bulk of it coming in tie-down roping where he leads the way with $102,095.

In fact, nine of the top 10 cowboys in the current all-around standings will be on hand for this year’s Frontier Days. The only missing face will be that of No. 10 JoJo LeMond of Andrews, Texas, the 2009 Walla Walla champion in the team roping event when he teamed up with Randon Adams of Logandale, Nev.

LeMond has earned $41,439 of his 2013 all-around total of $50,948 in the steer roping.

The week’s strongest field appears to be steer wrestling where you have to scan the winnings list all the way to No. 34 Stockton Graves of Alva, Okla., before you find an absentee bulldogger.

Leading the way will be Casey Martin of Sulphur, La., the Frontier Days defending champion bulldogger. Martin entered the week with earnings of $83,676 in the steer wrestling event and leads Trevor Knowles of Mount Vernon, Ore., by about nine grand.

Knowles is the son of Jeff Knowles and the nephew of Butch Knowles, former Walla Walla Community College standouts who went to PRCA success. Cousin Blake Knowles, Butch’s son and a former Warrior himself, is ranked 19th in steer wrestling and is also entered here this week.

Cooper leads a field of calf ropers that features nine of the top 10 in the current PRCA standings. Defending Frontier Days champion EJ Roberts of Stephenville, Texas, ranks 25th and is in the field of this year’s tie-down ropers.

Rocky Patterson is the No. 1 steer roper in the world with a bank account of $62,933. Nine of the top 10 steer trippers are in town.

And in team roping, the top 13 heelers and all but one of the top 12 headers will compete this week in the fairgrounds arena. Kaleb Driggers of Albany, Ga., and Travis Graves of Jay, Okla., lead the way.

Driggers is the header of the duo and has won $90,799 so far in 2013. Graves, the heeler, exceeds his partner with $93,906.

Clay O’Brien Cooper, another of the Cooper family, and Chad Masters are the defending Frontier Days champs in the team-roping event. O’Brien, who is from Gardenville, Nev., and Masters, from Cedar Hills, Tenn., are ranked 15th and 26th, respectively in the PRCA standings.

Cooper, who has so far cashed checks for $$46,976, is the duo’s heeler while Masters, sidelined for a time with an injury, has earned $38,918 and is the header.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in