Wa-Hi boys, girls 2nd at district track meet

Advertisement

RICHLAND — Walla Walla High School’s Stuart Gillin raced to a first-place finish in both the 100 (11.27 seconds) and 200-meter dash (22.47) to lead the team into the regional championships.

Wa-Hi distance runner Ben Wolpert finished first in the 1600 (4:18.79) and second in the 800 (2:00.21). Sean Newcomb took second in the 3200 (10:04.66) and third in the 1600 (4:22.66).

Logan Reardon threw his way to firsts in the shot put (50 feet, 6.75 inches) and javelin (179-01). Reardon also took third in the discus (142-06).

Peter Sirmon was also a multiple-event leader with the pole vault (1st, 14-03.00) and long jump (2nd, 20-03.50).

The Wa-Hi boys team finished second, only seven points behind leader Richland. The top eight finishers advanced to regionals.

The girls team finished second too, also behind first-place Richland.

Distance runer Courtney Cox advanced with a second in the 3200 (11:43.23) and third in the 1600 (5:21.53).

Maggie Callan advanced in three events, the 100, 200 and 400.

Ashley Cornia took first in the 300 hurdles (46.13), second in the triple jump (35-04.50) and third in the long jump (16-03.00).

The girls 4X100 moved on with a first place finish. The girls 4X200 and 4X400 each placed second.

Thrower Katarina Tanhdavong claimed first in the shot put (37-07.25) and second in the discus (118-10).

Maddie Sirmon advanced with a first in the javelin, 134 feet, four inches.

Wa-Hi Regional Qualifiers

Boys

100 — 1. Stuart Gillin 11.27. 3. Ethan Gardner 11.40. 5. Robert Miller 11.53. 7. Darnell Handcox 11.59.

200 — 1. Stuart Gillin 22.47. 3. Ethan Gardner 22.96. 5. Robert Miller 23.26.

400 — 2. Robert Miller 52.30.

800 — 2. Ben Wolpert 2:00.21.8. Andrew Miller 2:08.79.

1600 — 1. Ben Wolpert 4:18.79. 3. Sean Newcomb 4:22.66.

3200 — 2. Sean Newcomb 10:04.66. 6. Paul Gilmore 10:27.08.

110 HURDLES — 4. Rob Thonney 16.95. 6. Andrew Harvey 17.47. 7. Reid Reininger 17.60. 8. Colton Jordan 17.76.

300 HURDLES — 4. Rob Thonney 43.04. 8. Justin Evans 44.89.

4x400 — 3. Ben Wolpert, Rob Thonney, Ethan Gardner, Justin Evans 3:36.83.

SHOT PUT — 1. Logan Reardon 50-06.75. 3. Quinn Piver 42-10.25.

DISCUS — 3. Logan Reardon 142-06. 5. Nathan Brewer 120-07. 6. Quinn Piver 119-02.

JAVELIN — 1. Logan Reardon 179-01. 3. Nik Miner 146-04. 6. Alexander Pickel 132-04. 7. Zach Gilvey 131-06.

HIGH JUMP — 4. Alexander Pickel 6-02.00. 7. Brian Seekamp 5-06.00. 8. Zach Telfer 5-06.00.

POLE VAULT — 1. Peter Sirmon 14-03.00. 2. Garret Kenny 13-06.00. 7. Roark Nelson 11-06.00.

LONG JUMP — 2. Peter Sirmon 20-03.50. 5. Darnell Handcox 20-00.25.

TRIPLE JUMP — 2. Darnell Handcox 40-10.00.

Team scores — 1. Richland 223. 2. Wa-Hi 216. 3. Chiawana 107.5. 4. Pasco 80.5.

Girls

100 — 5. Maggie Callan 13.04. 6. Dominque Cox 13.08. 7. Allyson Gibbar 13.11.

200 — 2. Maggie Callan 26.69. 3. Ashley Cornia 26.79. 7. Dominque Cox 27.29.

400 — 3. Maggie Callan 1:00.21. 4. Dominque Cox 1:00.54. 8. Brittany Gibbar 1:04.12.

800 — 3. Rachel Nelson 2:28.51.

1600 — 3. Courtney Cox 5:21.53. 7. Catherine Feistner 5:41.59. 8. Jennifer Wall 6:05.67.

3200 — 2. Courtney Cox 11:43.23. 4. Hannah Hampson 12:30.12. 5. Lea Davidson 12:46.12. 6. Jennifer Wall 12:54.06. 8. Emily Leinweber 13.24.18.

100 HURDLES — 7. Hope Snyder 17.77. 8. Colleen Gibbons 17.79.

300 HURDLES — 1. Ashley Cornia 46.13. 8. Hope Snyder 50.66.

4x100 — 1. Hannah Moeller, Dominque Cox, Maggie Callan, Allyson Gibbar 50.21.

4x200 — 2. Brittany Gibbar, Miranda Doyle, Allyson Gibbar, Hannah Moeller 1:50.74.

4x400 — 2. Brittany Gibbar, Rachel Nelson, Megan Evans, Colleen Gibbons 4:26.56.

SHOT PUT — 1. Katarina Tonhdavong 37-02.75. 2. Madison Doepker 36-05.00. 3. Hannah Burns 35-03.00. 5. Lauren Wardwell 32-00.50.

DISCUS — 2. Katarina Tonhdavong 118-10. 3. Hannah Burns 108-00. 5. Maddie Sirmon 100-05. 7. Madison Doepker 97-01. 8. Marie Hallowell 96-03.

JAVELIN — 1. Maddie Sirmon 134-04. 3. Madison Doepker 120-10. 4. Marie Hallowell 119-05. 6. Jessie Shives 99-10. 8. Arianna Parker 94-09.

HIGH JUMP — 2. Kate Hogan 4-08.00. 6. Kiana Newcomb 4-06.00.

POLE VAULT — 3. Brenna Barnett 8-06.00.

LONG JUMP — 3. Ashley Cornia 16-03.00. 4. Maddie Sirmon 16-02.25.

TRIPLE JUMP — 2. Ashley Cornia 35-04.50. 6. Miranda Doyle 31-09.25. 8. Kiauna Canada 30-10.50.

Team scores — 1. Richland 303.5. 2

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

4 free views left!