Election filings overview

Advertisement

Offices open for election — Walla Walla, Columbia and Garfield counties.

Primary is Aug. 6

General election Nov. 5

All positions are nonpartisan

Court of Appeals Division III, District 2

(Adams, Asotin, Benton, Columbia, Franklin, Garfield, Grant, Walla Walla, Whitman)

Judge, Position 1 (Incumbent Dennis Sweeney retired, Fearing appointed on 5/20 to fill vacancy) Three-year unexpired term,

George Fearing (Richland)

John Gary Metro (Kennewick)


WALLA WALLA COUNTY

PORT OF WALLA WALLA

Port commmissioner, District 1 (Incumbent Paul Schneidmiller announced he’s not running). Six-year term

Peter Swant

CP CITY COUNCIL

Mayor Four-year term

Rick Newby (incumbent)

Lonnie Croft

Position 1 (position vacated by resignation of incumbent Steve Dickerson) Four-year term

Julie Scott

Wesley Bernal

Position 2 (incumbent Alexander Scott announced he’s not running) Four-year term

Adam Keatts

Position 3 Four-year term

Marge Nyhagen (incumbent)

WW CITY COUNCIL

Position 1 Four-year term

Jim Barrow (incumbent)

Paul Mobley

Position 2 (incumbent Shane Laib announced he’s not running). Four-year term

Richard “Dick” Morgan

Robert “Rob” Smith

Position 3 Four-year term

Allen Pomraning

Conrado Cavazos Jr. (incumbent)

PRESCOTT CITY COUNCIL

Mayor (position is vacant) 4-year short and full term

Steven Heimbigner

Position 1 William “Paul” Forney Four-year term

(NO FILING) Position 2 (incumbent Gene Alandi) Four-year term

Position 4 Charles Kimsey (incumbent) Two-year unexpired term

DIXIE SCHOOL BOARD

Director 1 Four-year term

Gene R. Wilks Jr. (incumbent)

Director 2 Four-year term

Richard J. Berrier (incumbent)

Alan Thonney

Director 5 Four-year term

Kelly Dabulskis (incumbent)

WW SCHOOL BOARD

Director 1 (incumbent Daniel J. Hess, announced he’s not running). Four-year term

Sam Wells

Joshua Gonzales

Brent Barberich

Director 2 Four-year term

Cindy Meyer (incumbent)

Director 3 Two-year unexpired term

Ruth Ladderud (incumbent)

CP SCHOOL BOARD

Director District 2 Four-year term

Troy Fitzgerald (incumbent)

Director District 4 Four-year term

Doug Case (incumbent)

TOUCHET SCHOOL BOARD

Director 1 Four-year term

Mandy Thompson (incumbent)

Director 2 Four-year term

Cathy Schaeffer (incumbent)

Director 3 (incumbent Michael C. McCubbins) Four-year term

Claudia Borgens

COLUMBIA (BURBANK) SCHOOL BOARD

Director District 1 Two-year unexpired term

Troy Woody (incumbent)

Director District 2 Two-year unexpired term

Brad O’Brien

Director District 3 Four-year term

Sheena Kelly (incumbent)

Director District 4 (incumbent) Four-year term

Malcomb “Sonny” Townsend

WAITSBURG SCHOOL BOARD

Director District 3 Four-year term

Ross Hamann (incumbent)

Director District 4 Four-year term

Randy C. Pearson (incumbent)

PRESCOTT SCHOOL BOARD

Director District 1 Four-year term

Erik Young (incumbent)

Director District 2 Two-year unexpired term

Eva Madrigal (incumbent)

Director District 4 Two-year unexpired term

Mark Hauck (incumbent)

Director District 5 (at large) Four-year term

Sara Fletcher (incumbent)

PRESCOTT JOINT PARKS AND RECREATION

(NO FILING) Commissioner 1 (incumbent Ken Buley). Four-year term.

Commissioner 2 Four-year term

Patsy Walsh Adams (incumbent)

Commissioner 3 Four-year term

Douglas “Doug” Venn (incumbent)

Commissioner 4 Two-year unexpired term

Matt Tunnell (incumbent)

Commissioner 5

Kristine Shull

WAITSBURG PARKS AND RECREATION

(NO FILING) Commissioner District 1 (incumbent Gerald J. Baker) Two-year unexpired term

(NO FILING) Commissioner District 2 (incumbent Daniel L. Cole) Two-year unexpired term

(NO FILING) Commissioner District 3 (incumbent Jack McCaw) Four-year short and full term

(NO FILING) Commissioner District 4 (incumbent Kenneth L. Miller) Two-year unexpired term

(NO FILING) Commissioner District 5 (incumbent Howard P. Smith Jr.) Four-year short and full term

PUBLIC HOSPITAL DISTRICT (Columbia, Walla Walla)

Commissioner District 1 Six-year term

Ted Paterson (incumbent)

(Not listed are elections for Fire Districts 1-8, Water Districts 1-4 and Walla Walla Cemetery District.)


COLUMBIA COUNTY

(NOTE: SPECIAL FILING PERIOD SET FOR JUNE 3-5)

PORT OF COLUMBIA

Port commissioner, District 1 Six-year term

Gene R. Warren (incumbent)

PUBLIC HOSPITAL DISTRICT (Columbia, Walla Walla)

Commissioner, District 1 Six-year term

Ted Paterson (incumbent)

DAYTON CITY COUNCIL

Position 1 Four-year term

Delphine Bailey (incumbent)

Position 3 (incumbent Arthur B. Hall) Four-year term

Michael (Mike) Paris

Position 4 Two-year unexpired term.

Dain C. Nysoe (incumbent)

(STILL OPEN) Position 5 four-year term

(STILL OPEN) Position 6 (no incumbent) Two-year unexpired term

Position 7 Four-year term

Christine Broughton (incumbent)

STARBUCK CITY COUNCIL

Mayor Four-year term

Darcy L. Linklater (incumbent)

Council member 1 Four-year term

Keith D.O. Wharton (incumbent)

Council member 2 Four-year term

Richard A. Ells (incumbent)

Council member 3 (No incumbent) Four-year short and full term

Travis Connely

Council member 4 Four-year short and full term

Sharon A. Shantie (incumbent)

DAYTON SCHOOL BOARD

Director 1 Four-year term

David D. Bailey (incumbent)

(STILL OPEN) Director 5 (incumbent Tamara Fritz) Four-year term

STARBUCK SCHOOL BOARD

Director 3 Four-year term

Zonia Dedloff (incumbent)

Director 4 (no incumbent) Four-year short and full term

Cynthia Harris


GARFIELD COUNTY

GARFIELD PORT DISTRICT

Port commissioner 1 (incumbent Curt D. Claassen) Six-year term

Ed Crawford

POMEROY CITY COUNCIL

Council position 1 (incumbent Kay Carlson) Two-year unexpired term

Adrian Stebbins

Council position 4 Four-year term

Dennis Gillis (incumbent)

Crystal Thornton

Lee Bingman

Council position 5 (incumbent Alesia Ruchert). Four-year term

Joel Reyerson

Erin Darby

POMEROY SCHOOL BOARD

Director position 2 Four-year term

Paul Ruark (incumbent)

Ed Fruh

Director, at-large position 4 Four-year term

Edward D. Sullivan (incumbent)

Director, at-large position 5 Two year unexpired term

Terri Mayfield (incumbent)

GARFIELD COUNTY HOSPITAL DISTRICT

Position 2 (incumbent Kris Darby) Two-year unexpired term

Pat Richardson

Position 3 Four-year unexpired term

Robert Turner (incumbent)

Position 5 Six-year term

Vonda “Vonni” Mulrony (incumbent)

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

Click here to sign in