2014 Winter Olympic schedule

Advertisement

2014 Winter Olympic Daily Schedule

All Times PACIFIC TIME

Subject to change

Wednesday, Feb. 5

Snowboard

Men’s Slopestyle, 10 p.m.


Thursday, Feb. 6

Figure Skating

Men’s Team short program, 7:30 a.m.

Pairs Team short program, 9:10 a.m.

Freestyle Skiing

Women’s Moguls Qualification, 6 a.m.

Snowboard

Women’s Slopestyle, 2 a.m.


Friday, Feb. 7

Opening Ceremony, 8 a.m.

Snowboard

Men’s Slopestyle Semifinals, 9:30 p.m.


Saturday, Feb. 8

Alpine Skiing

Men’s downhill, 11 p.m.

Biathlon

Men’s 10km Sprint, 6:30 a.m.

Cross-Country Skiing

Women’s 7.5km/7.5km Skiathlon, 2 a.m.

Figure Skating

Ice Dance Team short dance, 6:30 a.m.

Women’s Team short program, 8:10 a.m.

Pairs Team free program, 10:05 a.m.

Freestyle Skiing

Women’s Moguls Qualification, 6 a.m.

Women’s Moguls Finals, 10 a.m.

Ice Hockey

Women

Group A: United States vs. Finland, 12 Mid.

Group A: Canada vs. Switzerland, 5 a.m.

Luge

Men’s Singles (Run 1), 6:30 a.m.

Men’s Singles (Run 2), 8:40 a.m.

Ski Jumping

Men’s Individual Qualification (normal hill), 8:30 a.m.

Snowboard

Men’s Slopestyle Finals, 12:45 a.m.

Women’s Slopestyle Semifinals, 10:30 p.m.

Speedskating

Men’s 5000, 3:30 a.m.


Sunday, Feb. 9

Alpine Skiing

Women’s Super Combined (downhill), 11 p.m.

Biathlon

Women’s 7.5km Sprint, 6:30 a.m.

Cross-Country Skiing

Men’s 15km/15km Skiathlon, 2 a.m.

Curling

Men

Russia vs. Britain, 9 p.m.

Switzerland vs. Sweden, 9 p.m.

Denmark vs. China, 9 p.m.

Germany vs. Canada, 9 p.m.

Figure Skating

Men’s Team free program, 7 a.m.

Women’s Team free program, 8:05 a.m.

Ice Dance Team free dance, 9:10 a.m.

Ice Hockey

Women

Group B: Sweden vs. Japan, 12 9 p.m.

Group B: Russia vs. Germany, 5 a.m.

Luge

Men’s Singles (Run 3), 6:30 a.m.

Men’s Singles (Run 4), 8:40 a.m.

Ski Jumping

Men’s Individual (normal hill) First Round, 9:30 a.m.

Men’s Individual (normal hill) Final, 10:30 a.m.

Snowboard

Women’s Slopestyle Finals, 1:15 a.m.

Speedskating

Women’s 3000, 3:30 a.m.


Monday, Feb. 10

Alpine Skiing

Women’s Super Combined (slalom), 3 a.m.

Biathlon

Men’s 12.5km Pursuit, 7 a.m.

Curling

Women

China vs. Canada, 2 a.m.

Switzerland vs. United States, 2 a.m.

Sweden vs. Britain, 2 a.m.

Russia vs. Denmark, 2 a.m.

Men

United States vs. Norway, 7 a.m.

Denmark vs. Russia, 7 a.m.

Canada vs. Switzerland, 7 a.m.

Sweden vs Britain, 7 a.m.

Women

Switzerland vs. Denmark, 9 p.m.

Sweden vs. Canada, 9 p.m.

Russia vs. United States, 9 p.m.

South Korea vs. Japan, 9 p.m.

Freestyle Skiing

Men’s Moguls Qualification, 6 a.m.

Men’s Moguls Finals, 10 a.m.

Women’s Slopestyle Qualification, 10 p.m.

Ice Hockey

Women

Group A: United States vs. Switzerland, 2 a.m.

Group A: Finland vs. Canada, 7 a.m.

Luge

Women’s Singles (Run 1), 6:45 a.m.

Women’s Singles (Run 2), 8:35 a.m.

Short Track Speedskating

Men’s 1500 Heats, 1:45 a.m.

Women’s 500 Heats, 2:30 a.m.

Men’s 1500 Semifinals, 3:10 a.m.

Women’s 3000 Relay Semifinals, 3:40 a.m.

Men’s 1500 Final, 4:05 a.m.

Speedskating

Men’s 500 (Race 1), 5 a.m.

Men’s 500 (Race 2), 6:55 a.m.


Tuesday, Feb. 11

Alpine Skiing

Women’s downhill, 11 p.m.

Biathlon

Women’s 10km Pursuit, 7 a.m.

Cross-Country Skiing

Men’s and Women’s Individual Sprint Free, 2 a.m.

Men’s and Women’s Individual Sprint Free, 4 a.m.

Curling

Men

Canada vs. Sweden, 2 a.m.

United States vs. China, 2 a.m.

Britain vs. Germany, 2 a.m.

Norway vs. Russia, 2 a.m.

Women

Britain vs. United States, 7 a.m.

South Korea vs Switzerland, 7 a.m.

Denmark vs Japan, 7 a.m.

China vs. Russia, 7 a.m.

Men

Denmark vs. United States, 9 p.m.

Norway vs. Germany, 9 p.m.

China vs. Switzerland, 9 p.m.

Figure Skating

Pairs short program, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Women’s Slopestyle Finals, 1 a.m.

Ice Hockey

Women

Group B: Germany vs. Sweden, 2 a.m.

Group B: Russia vs. Japan, 7 a.m.

Luge

Women’s Singles (Run 3), 6:30 a.m.

Women’s Singles (Run 4), 8:20 a.m.

Ski Jumping

Women’s Individual (normal hill) First Round, 9:30 a.m.

Women’s Individual (normal hill) Final, 10:20 a.m.

Snowboard

Men’s Halfpipe Quarterfinals, 2 a.m.

Men’s Halfpipe Semifinals, 7 a.m.

Men’s Halfpipe Finals, 9:30 a.m.

Speedskating

Women’s 500 (Race 1), 4:45 a.m.

Women’s 500 (Race 2), 6:30 a.m.


Wednesday, Feb. 12

Curling

Women

Japan vs. Russia, 2 a.m.

United States vs. China, 2 a.m.

South Korea vs. Sweden, 2 a.m.

Canada vs. Britain, 2 a.m.

Men

Germany vs. China, 7 a.m.

Switzerland vs. Britain, 7 a.m.

Russia vs. Canada, 7 a.m.

Denmark vs. Sweden, 7 a.m.

Women

Canada vs. Denmark, 9 p.m.

China vs. Britain, 9 p.m.

Switzerland vs. Sweden, 9 p.m.

Figure Skating

Pairs free program, 7:45 a.m.

Freestyle Skiing

Men’s Slopestyle Qualification, 10:15 p.m.

Ice Hockey

Men

Group C: Czech Republic vs. Sweden, 9 a.m.

Group C: Latvia vs. Switzerland, 9 a.m.

Women

Group A: Switzerland vs. Finland, 12 9 p.m.

Group A: Canada vs. United States, 4:30 a.m.

Luge

Men’s Doubles (Run 1), 6:15 a.m.

Men’s Doubles (Run 2), 7:45 a.m.

Nordic Combined

Men’s Individual Jump (normal hill), 1:30 a.m.

Men’s Individual 10km, 4:30 a.m.

Skeleton

Women’s (Run 1), 11:30 p.m.

Snowboard

Women’s Halfpipe Quarterfinals, 2 a.m.

Women’s Halfpipe Semifinals, 7 a.m.

Women’s Halfpipe Finals, 9:30 a.m.

Speedskating

Men’s 1000, 6 a.m.


Thursday, Feb. 13

Alpine Skiing

Men’s Super Combined (downhill), 11 p.m.

Biathlon

Men’s 20km Individual, 6 a.m.

Cross-Country Skiing

Women’s 10km classic, 2 a.m.

Curling

Men

Switzerland vs. Russia, 2 a.m.

Canada vs. Denmark, 2 a.m.

Norway vs. Sweden, 2 a.m.

Britain vs. United States, 2 a.m.

Women

Sweden vs. Denmark, 7 a.m.

Russia vs. South Korea, 7 a.m.

Switzerland vs. Canada, 7 a.m.

Japan vs. United States, 7 a.m.

Men

Sweden vs. Canada, 9 p.m.

United States vs. Germany, 9 p.m.

Canada vs. Norway, 9 p.m.

Figure Skating

Men’s short program, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Men’s Slopestyle Finals, 1:30 a.m.

Ice Hockey

Men

Group B: Finland vs. Austria, 12 Mid.

Group A: Russia vs. Slovenia, 4:30 a.m.

Group A: Slovakia vs. United States, 4:30 a.m.

Group B: Canada vs. Norway, 9 a.m.

Women

Group B: Japan vs. Germany, 12 Mid.

Group B: Sweden vs. Russia, 9 a.m.

Luge

Team Relay, 8:15 a.m.

Short Track Speedskating

Women’s 500 Quarterfinals, 2 a.m.

Men’s 1000 Heats, 2:25 a.m.

Women’s 500 Semifinals, 3:10 a.m.

Men’s 5000 Relay Semifinals, 3:35 a.m.

Women’s 500 Final, 4:05 a.m.

Skeleton

Women’s (Run 2), 12:40 a.m.

Speedskating

Women’s 1000, 6 a.m.


Friday, Feb. 14

Alpine Skiing

Men’s Super Combined (slalom), 3 a.m.

Women’s Super G, 11 p.m.

Biathlon

Women’s 15km Individual, 6 a.m.

Cross-Country Skiing

Men’s 15km classic, 2 a.m.

Curling

Women

South Korea vs. China, 2 a.m.

Britain vs. Japan, 2 a.m.

United States vs. Denmark, 2 a.m.

Russia vs. Switzerland, 2 a.m.

Men

Britain vs. Denmark, 7 a.m.

Russia vs. United States, 7 a.m.

China vs. Norway, 7 a.m.

Switzerland vs. Germany, 7 a.m.

Women

Canada vs. Japan, 9 p.m.

China vs. Sweden, 9 p.m.

Britain vs South Korea, 9 p.m.

Figure Skating

Men’s free program, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Women’s Aerials Qualification, 5:45 a.m.

Women’s Aerials Finals, 9:30 a.m.

Ice Hockey

Men

Group C: Czech Republic vs. Latvia, 12 Mid.

Group C: Sweden vs. Switzerland, 4:30 a.m.

Group B: Canada vs. Austria, 9 a.m.

Group B: Norway vs. Finland, 9 a.m.

Skeleton

Men’s (Run 1), 4:30 a.m.

Men’s (Run 2), 6 a.m.

Women’s (Run 3), 7:40 a.m.

Women’s (Run 4), 8:50 a.m.

Ski Jumping

Men’s Individual Qualification (large hill), 9:30 a.m.


Saturday, Feb. 15

Alpine Skiing

Men’s Super G, 11 p.m.

Cross-Country Skiing

Women’s 4x5km Relay (Classic/Free), 2 a.m.

Curling

Men

Sweden vs. Germany, 2 a.m.

Denmark vs. Switzerland, 2 a.m.

Canada vs. Germany, 2 a.m.

Russia vs. China, 2 a.m.

Women

United States vs. Sweden, 7 a.m.

Canada vs. Russia, 7 a.m.

Britain vs. Switzerland, 7 a.m.

Denmark vs. China, 7 a.m.

Men

United States vs. Canada, 9 p.m.

Britain vs. Norway, 9 p.m.

Sweden vs. Russia, 9 p.m.

Ice Hockey

Men

Group A: Slovakia vs. Sweden, 12 Mid.

Group A: United States vs. Russia, 4:30 a.m.

Group C: Switzerland vs. Czech Republic, 9 a.m.

Group C: Sweden vs. Latvia, 9 a.m.

Women

Quarterfinals

TBD, 12 Mid.

TBD, 4:30 a.m.

Skeleton

Men’s (Run 3), 6:45 a.m.

Men’s (Run 4), 8:15 a.m.

Ski Jumping

Men’s Individual (large hill) First Round, 9:30 a.m.

Men’s Individual (large hill) Final, 10:30 a.m.

Short Track Speedskating

Women’s 1500 Heats, 2 a.m.

Men’s 1000 Quarterfinals, 2:25 a.m.

Women’s 1500 Semifinals, 3:15 a.m.

Men’s 1000 Semifinals, 3:45 a.m.

Women’s 1500 Final, 4:10 a.m.

Men’s 1000 Final, 4:20 a.m.

Snowboard

Women’s Snowboard Cross Seeding, 11 p.m.

Speedskating

Men’s 1500, 5:30 a.m.


Sunday, Feb. 16

Biathlon

Men’s 15km Mass start, 7 a.m.

Bobsleigh

Men’s Two-Man (Run 1), 8:15 a.m.

Men’s Two-Man (Run 2), 9:50 a.m.

Cross-Country Skiing

Men’s 4x10km Relay (Classic/Free), 2 a.m.

Curling

Women

Denmark vs. South Korea, 2 a.m.

Japan vs. Switzerland, 2 a.m.

Sweden vs. Russia, 2 a.m.

United States vs. Canada, 2 a.m.

Men

Norway vs. Switzerland, 7 a.m.

China vs. Canada, 7 a.m.

Germany vs. Denmark, 7 a.m.

United States vs. Sweden, 7 a.m.

Women

Russia vs. Britain, 9 p.m.

South Korea vs. United States, 9 p.m.

Japan vs. China, 9 p.m.

Figure Skating

Ice Dancing short dance, 7 a.m.

Ice Hockey

Men

Group B: Austria vs. Norway, 12 Mid.

Group A: Russia vs. Slovakia, 4:30 a.m.

Group A: Slovenia vs. United States, 4:30 a.m.

Group B: Finland vs. Canada, 9 a.m.

Women

Quarterfinals

TBD, 12 Mid.

TBD, 9 a.m.

Snowboard

Women’s Snowboard Cross Quarterfinals, 1:15 a.m.

Women’s Snowboard Cross Semifinals, 1:30 a.m.

Women’s Snowboard Cross Finals, 1:45 a.m.

Men’s Snowboard Cross Seeding, 11 p.m.

Speedskating

Women’s 1500, 6 a.m.


Monday, Feb. 17

Alpine Skiing

Women’s Giant Slalom, first run, 11 p.m.

Biathlon

Women’s 12.5km Mass start, 7 a.m.

Bobsleigh

Men’s Two-Man (Run 3), 6:30 a.m.

Men’s Two-Man (Run 4), 8:05 a.m.

Curling

Men

China vs. Britain, 2 a.m.

Germany vs. Russia, 2 a.m.

Switzerland vs. United States, 2 a.m.

Norway vs Denmark, 2 a.m.

Women

China vs. Switzerland, 7 a.m.

Denmark vs. Britain, 7 a.m.

Canada vs. South Korea, 7 a.m.

Sweden vs. Japan, 7 a.m.

Men’s and Women’s tiebreakers, 9 p.m., if necessary

Figure Skating

Ice Dancing free dance, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Men’s Aerials Qualification, 5:45 a.m.

Men’s Aerials Finals, 9:30 a.m.

Ice Hockey

Women

Semifinals

TBD, 4:30 a.m.

TBD, 9 a.m.

Ski Jumping

Men’s Team (large hill) First Round, 9:15 a.m.

Men’s Team (large hill) Final, 10:15 a.m.

Snowboard

Men’s Snowboard Cross Quarterfinals, 1:15 a.m.

Men’s Snowboard Cross Semifinals, 1:30 a.m.

Men’s Snowboard Cross Finals, 1:45 a.m.


Tuesday, Feb. 18

Alpine Skiing

Women’s Giant Slalom, second run, 2:30 a.m.

Men’s Giant Slalom, first run, 11 p.m.

Bobsleigh

Women’s Two-Woman (Run 1), 7:15 a.m.

Women’s Two-Woman (Run 2), 8:20 a.m.

Curling

Men’s and Women’s tiebreakers, 2 a.m., if necessary

Men’s and Women’s tiebreakers, 7 a.m., if necessary

Freestyle Skiing

Men’s Halfpipe Qualification, 5:45 a.m.

Men’s Halfpipe Finals, 9:30 a.m.

Ice Hockey

Men

Qualification Playoff Round

TBD, 12 Mid.

TBD, 4:30 a.m.

TBD, 9 a.m.

TBD, 9 a.m.

Women

Classification Round

TBD, 12 Mid.

TBD, 4:30 a.m.

Nordic Combined

Men’s Individual Jump (large hill), 1:30 a.m.

Men’s Individual 10km, 4 a.m.

Short Track Speedskating

Women’s 1000 Heats, 1:30 a.m.

Men’s 500 Heats, 2:15 a.m.

Women’s 3000 Relay Final, 2:55 a.m.

Snowboard

Men’s Parallel Giant Slalom Qualification, 9:15 p.m

Women’s Parallel Giant Slalom, Qualification, 10:15 p.m.

Speedskating

Men’s 10000, 5 a.m.


Wednesday, Feb. 19

Alpine Skiing

Men’s Giant Slalom, second run, 2:30 a.m.

Biathlon

Men’s and Women’s mixed relay, 6:30 a.m.

Bobsleigh

Woman’s Two-Woman (Run 3), 8:15 a.m.

Woman’s Two-Woman (Run 4), 9:20 a.m.

Cross-Country Skiing

Women’s Team Sprint Classic Semifinals, 1:15 a.m.

Men’s Team Sprint Classic Semifinals, 2:05 a.m.

Women’s Team Sprint Classic Final, 3:45 a.m.

Men’s Team Sprint Classic Final, 4:15 a.m.

Curling

Women’s semifinals, 2 a.m.

Men’s semifinals, 7 a.m.

Figure Skating

Women’s short program, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Men’s Ski Cross Seeding, 11:45 p.m.

Ice Hockey

Men

Quarterfinals

TBD, 12 Mid.

TBD, 4:30 a.m.

TBD, 9 a.m.

TBD, 9 a.m.

Snowboard

Men’s Parallel Giant Slalom First Round, 1 a.m.

Men’s Parallel Giant Slalom Quarterfinals, 1:25 a.m.

Men’s Parallel Giant Slalom Semifinals, 1:35 a.m.

Men’s Parallel Giant Slalom Finals, 1:45 a.m.

Women’s Parallel Giant Slalom First Round, 1:55 a.m.

Women’s Parallel Giant Slalom Quarterfinals, 2:20 a.m.

Women’s Parallel Giant Slalom Semifinals, 2:35 a.m.

Women’s Parallel Giant Slalom Finals, 2:45 a.m.

Speedskating

Women’s 5000, 5:30 a.m.


Thursday, Feb. 20

Curling

Women

Bronze medal, 12:30 a.m.

Gold medal, 5:30 a.m.

Figure Skating

Women’s free program, 7 a.m.

Freestyle Skiing

Men’s Ski Cross Finals, 1:30 a.m.

Women’s Halfpipe Qualification, 6:30 a.m.

Women’s Halfpipe Finals, 9:30 a.m.

Women’s Ski Cross Seeding, 11:45 p.m.

Ice Hockey

Women

Bronze Medal

4 a.m.

Gold Medal

9 a.m.

Nordic Combined

Men’s Team Jump (large hill), 12 Mid.

Men’s Team 4x5km, 3 a.m.


Friday, Feb. 21

Alpine Skiing

Women’s Slalom, first run, 4:45 a.m.

Women’s Slalom, second run, 8:15 a.m.

Biathlon

Women’s 4x6km relay, 6:30 a.m.

Curling

Men

Bronze medal, 12:30 a.m.

Gold medal, 5:30 a.m.

Freestyle Skiing

Women’s Ski Cross Finals, 1:30 a.m.

Ice Hockey

Men

Semifinals

TBD, 4 a.m.

TBD, 9 a.m.

Short Track Speedskating

Men’s 500 Quarterfinals, 2:30 a.m.

Women’s 1000 Quarterfinals, 2:45 a.m.

Men’s 500 Semifinals, 9:15 a.m.

Women’s 1000 Semifinals, 9:25 a.m.

Men’s 500 Final, 9:45 a.m.

Women’s 1000 Final, 9:55 a.m.

Men’s 5000 Relay Final, 10:20 a.m.

Snowboard

Men’s Parallel Slalom Qualification, 9:15 p.m

Women’s Parallel Slalom, Qualification, 10:15 p.m.

Speedskating

Men’s Team pursuit Quarterfinals, 5:30 a.m.

Women’s Team pursuit Quarterfinals, 6:20 a.m.

Men’s Team pursuit Semifinals, 7:10 a.m.


Saturday, Feb. 22

Alpine Skiing

Men’s Slalom, first run, 4:45 a.m.

Men’s Slalom, second run, 8:15 a.m.

Biathlon

Men’s 4x7.5km relay, 6:30 a.m.

Bobsleigh

Men’s Four-Man (Run 1), 8:30 a.m.

Men’s Four-Man (Run 2), 10 a.m.

Cross-Country Skiing

Women’s 30km Mass Start Free, 1:30 a.m.

Men’s 50km Mass Start Free, 11 p.m.

Figure Skating

Gala Exhibition, 8:30 a.m.

Ice Hockey

Men

Bronze Medal

7 a.m.

Snowboard

Men’s Parallel Slalom First Round, 1:15 a.m.

Men’s Parallel Slalom Quarterfinals, 1:30 a.m.

Men’s Parallel Slalom Semifinals, 1:50 a.m.

Men’s Parallel Slalom Finals, 2 a.m.

Women’s Parallel Slalom First Round, 2:10 a.m.

Women’s Parallel Slalom Quarterfinals, 2:35 a.m.

Women’s Parallel Slalom Semifinals, 2:50 a.m.

Women’s Parallel Slalom Finals, 3 a.m.

Speedskating

Women’s Team pursuit Semifinals, 5:30 a.m.

Men’s Team pursuit Finals, 5:50 a.m.

Women’s Team pursuit Finals, 6:10 a.m.


Sunday, Feb. 23

Bobsleigh

Men’s Four-Man (Run 3), 1:30 a.m.

Men’s Four-Man (Run 4), 3 a.m.

Ice Hockey

Men

Gold Medal

4 a.m.

Closing Ceremony

8 a.m.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment